De la calificare la firmă care se susține singură. Brașov și împrejurimi.
Versiune completă. 11 părți, 5 anexe, ~34.500 de cuvinte. Construită din 6 filtre de cercetare și 21 de fișiere de note brute; consolidarea și auditul de acoperire sunt în 08-consolidare.md. Ultima actualizare: 5 septembrie 2026.
Nu e o listă de sfaturi. E o succesiune de decizii, fiecare cu ce te costă, cât durează, ce mișcă și cum îți dai seama dacă a mișcat. Sfaturile care nu au trecut de filtrare sunt în 01-filtrare\ cu motivul scris — dacă îți vine o idee care sună bine, caut-o întâi acolo, s-ar putea să fie deja judecată și respinsă.
Trei convenții:
NECONFIRMAT au una singură și nu se folosesc într-o decizie, doar ca orientare.Concluziile care au supraviețuit la ~1.250 de intrări din cercetare și care determină tot restul planului. Fiecare are dovada în spate.
eMAG și Altex publică grile fixe — 699,90–849,90 lei montaj, 90–122 lei/m traseu suplimentar, ~100–117 lei/gaură — identice în Brașov ca oriunde. Nu există loc de concurență pe preț la montajul rezidențial standard. Cine încearcă să intre pe piață tăind prețul concurează cu un retailer național care are alt model de cost.
Consecință: montajul rezidențial simplu nu e o afacere, e o poartă de intrare. Banii sunt în ce se întâmplă după el.
Sute de meseriași se bat pe igienizarea rezidențială, unde prețul e vizibil și confirmat la 153–300 lei. În frig comercial din zona Brașov nu există niciun preț publicat — segmentul merge exclusiv pe ofertă personalizată, iar majoritatea firmelor nu afișează nimic.
Consecință: direcția de creștere e spre segmentul unde nu se afișează prețuri. Opacitatea nu e un obstacol, e bariera de intrare care te protejează după ce intri.
Pe partea de gaze, legea impune verificarea tehnică periodică a instalației de utilizare la maximum 2 ani și revizia tehnică la maximum 10 ani (Ordinul ANRE 179/2015, art. 3), pentru toți clienții finali — o piață recurentă, obligatorie, care nu ține de sezon. (Atenție: „revizia anuală obligatorie a centralei termice", pe care o citează masiv blogurile comerciale, nu are temei legal confirmat — se pare că e cerință de garanție a producătorului, nu obligație de stat. Nu se folosește ca argument până nu se găsește textul.) Pentru climatizarea rezidențială nu există obligație — Legea 372/2005 prinde doar peste 70 kW și exclude explicit apartamentele, iar aplicare efectivă nu s-a găsit. Pentru firmele din industria alimentară, în schimb, Regulamentul (CE) 852/2004 obligă la controlul temperaturii, iar HG 984/2005 sancționează întreruperea lanțului frigorific cu 30.000–40.000 lei, față de 1.500–2.000 lei pentru documentația HACCP lipsă.
Consecință: la rezidențial vinzi confort și trebuie să convingi. La comercial alimentar argumentul e scris în lege și doar îl arăți. Amenda pe frig e de douăzeci de ori mai mare decât amenda pe hârtii — asta e propoziția de deschidere.
E.ON ServExpress Cool 35 lei/lună și PPC Service AC Clean 27,35 lei/lună, ambele pe 24 de luni, ambele o igienizare pe an plus două intervenții de urgență plafonate. Ambele exclud freonul și piesele. E.ON acoperă doar mono-split 9–18.000 BTU, sub 10 ani vechime, la clienți proprii.
Consecință dublă: un brand mare face educația pieței pe banii lui și ancorează „35 de lei pe lună" ca normal — asta lucrează pentru tine. Iar excluderile lor sunt lista ta de produse: circuit frigorific, freon inclus, aparate vechi și mari, multi-split, comercial.
Vizita din abonament o programezi tu, în aprilie sau octombrie, nu în iulie când te sună toată lumea. Într-o meserie unde sezonalitatea e brutală, cine deține calendarul deține marja.
Anul facturabil în HVAC e 1.000–1.200 de ore, nu 2.080 — cel mai scăzut dintre toate meseriile de teren. Un om singur nu poate justifica prețuri mici cu „am regie mică": regia lui pe oră facturată e mai mare decât a unei firme mari, nu mai mică.
Consecință: tariful se calculează, nu se copiază de la concurență. Formula și cifrele adaptate la Brașov intră în Partea III.
E singurul lucru pe care concurența din Brașov nu-l poate copia, dar valorează doar dacă devine produs vândut, nu instrument intern. Monitorizarea de temperatură pentru firme alimentare are hardware de 19–40 EUR/punct și platformă sub 30 EUR/lună, împotriva unei amenzi de 30.000–40.000 lei.
Orizont 0–3 luni. Perioada în care nu ai încă certificarea completă și în care singurele lucruri care contează sunt: să nu cheltui greșit, și să ai pregătit ce nu se poate improviza mai târziu.
Regula care ordonează toate cele trei luni: singurul lucru pe care nu-l poți grăbi cu bani e certificarea. Tot restul se cumpără într-o săptămână. Deci certificarea pornește prima, iar restul se așază în jurul ei.
Lista completă, cu prețuri verificate pe pagini reale, e în dotare-frigotehnie.md. Aici sunt doar concluziile care schimbă decizii.
Bugetul de pornire, consolidat:
| Poziție | Nou | Second hand realist |
|---|---|---|
| Faza 1a — măsurare și montaj | ~7.400 lei | ~6.100 lei |
| Faza 1b — azot și brazare | ~1.985 lei | ~1.610 lei |
| Faza 1c — recuperator + 3 butelii | ~6.060 lei | ~3.900 lei |
| Faza 1 total | ~15.450 lei | ~11.600 lei |
| Faza 2 (detector scurgeri, aspirator, scară, detector perete) | ~2.870 lei | ~2.490 lei |
| Total scule | ~18.320 lei | ~14.100 lei |
| Certificare AGFR (curs A1-2 + certificare) | ~5.000 lei | — |
| Primul stoc de agent (R32 + R410A) | ~3.350 lei | — |
| TOTAL PORNIRE | ~26.670 lei | ~22.450 lei |
Second hand-ul economisește ~4.200 lei, dar aproape toată economia vine din trei poziții: pompa de vid, rotopercutorul, recuperatorul cu buteliile. Nu se pierd săptămâni pe OLX pentru un cântar de 695 lei — timpul din primele trei luni e mai scump decât diferența.
Ce nu se ia niciodată second hand: manifold digital · vacuumetru · detector de scurgeri · chei dinamometrice. Senzorii derivă, arcul cheii se relaxează, senzorul detectorului e consumabil ascuns. Fără ele, raportul pe care îl dai clientului e ficțiune — și raportul e exact ce te diferențiază (Partea VII.5).
Corectura care a mutat pragul de intrare. Brazarea, azotul și recuperarea nu mai sunt „faza următoare", sunt în Faza 1. Nu poți braza dacă n-ai recuperat întâi, iar o îmbinare făcută fără flux de azot se întoarce peste un an — exact când începi să ai reputație. Pragul a crescut de la ~7.400 la ~15.450 lei, dar nu e o scumpire, e o corectare: costul exista oricum, ascuns sub o etapă care în realitate nu putea fi amânată.
Poziția din Faza 2 care nu se amână un sezon întreg: detectorul de scurgeri (Elitech HLD-200, ~1.053 lei). Până îl ai, proba de presiune cu azot plus spumă de săpun găsește orice scurgere mare. Nu găsește o pierdere lentă de 20 g/an — care e exact ce te aduce înapoi la client în anul doi, pe cheltuiala ta.
Ordinea de acțiune, în ordine strictă:
Nota de negociere: la comenzi peste 6.000 lei se negociază. Se cere ofertă pe pachet, într-un singur telefon, nu poziție cu poziție.
Certificarea, cu cifrele reale. Detaliile complete, cu textele de regulament, sunt în 07-agfr-pfa-categorii.md. Rezumatul care intră în buget:
| Poziție | Cost | Observație |
|---|---|---|
| Curs F-GAS A1-2 (HFC + hidrocarburi), 3 zile | 3.600 lei + TVA (−10% la înscriere online), promoțional până la 01.10.2026 | se ține și la Brașov — AGFR are centru regional aici, fără deplasare |
| Certificare ca PFA de execuție | 300 EUR net (+50 EUR dacă se cere și certificat de angajat) | identic cu tariful unei societăți comerciale |
| Certificat de personal operator (persoană fizică) | 50 EUR net | neîngrădit, se obține individual |
| Total | ≈ 1.000 EUR (~5.000 lei) | valabilitate 7 ani |
| Calificare frigotehnist (dacă nu e deja obținută prin curs) | 1.999 lei, valabilitate nelimitată | recomandată, nu obligatorie pentru certificarea F-gaze |
A1 e categoria maximă — toate activitățile, gaze fluorurate și hidrocarburi, fără limită de încărcătură. Ea se cere, nu A2 (care e limitată la <3 kg, respectiv <6 kg la echipamente ermetic sigilate etichetate).
Cele trei întrebări care se pun la AGFR Brașov înainte de a plăti cursul. Nu sunt formalități — fiecare poate schimba planul:
Cum stă lucrul, ca să nu fie confuzie. Sunt două certificate diferite, iar în surse se confundă permanent:
Restricția, acolo unde există, nu e pe PFA ca formă juridică. E pe „PFA fără niciun angajat". Iar un PFA poate angaja legal până la 3 persoane (OUG 44/2008) — deci soluția de rezervă nu cere trecere la SRL. Costul de certificare e identic în ambele cazuri: 300 EUR.
Documentele publice nu spun nici că restricția a fost ridicată, nici că se mai aplică: regulamentul AGFR e anterior regimului A1–E, iar pachetul actual de formulare nu mai conține niciun formular pentru PFA. De aia se întreabă, nu se presupune.
Depozitarea buteliilor, de rezolvat înainte de prima butelie. Condițiile nu sunt negociabile: aer liber sau spațiu ventilat permanent (nu garaj închis, nu subsol — R32 și R600a sunt mai grele decât aerul și se acumulează la sol) · vertical, fixate în suport sau lanț · ferite de soare direct, sub 50 °C · cușcă sau dulap metalic încuiat · departe de surse de foc și de instalația electrică · etichetate clar cu agentul și starea („plină / goală / recuperat"). Cine îți ține buteliile în curte trebuie să știe ce sunt: la un control sau la un incident, buteliile sunt pe numele tău.
În plus, un depozit extern intră sub prescripția ISCIR PT C 5-2025 (Ordinul MEDAT 1.169/2026): depozit amenajat conform normativelor, cu instrucțiuni afișate și mijloace de stingere a incendiilor; interdicția de a ține la locul de utilizare mai mult decât strictul necesar; interdicția de a folosi butelii cu verificarea tehnică periodică expirată; transport conform ADR. Prescripția e foarte recentă și încă neinterpretată de practică — se citește integral, nu se preiau reguli din surse care citează prescripția abrogată din 2003.
Certificarea e și condiția de a putea cumpăra agent frigorific — nu doar de a-l manipula. Din 7 iunie 2024, în aplicarea Reg. (UE) 2024/573 și a Legii 120/2024, furnizorii români de agenți frigorifici vând exclusiv către operatori economici certificați (AGFR sau echivalent emis în UE), iar la comandă cer dovada: certificatul firmei și certificatele personalului. Am verificat asta pe paginile de produs a doi distribuitori independenți — e afișată ca precondiție de vânzare, nu ca recomandare.
Consecința practică e simplă și nu apare nicăieri în discuțiile despre certificare: fără certificat nu ai de unde să iei freon. Nu e o chestiune de amendă, e o chestiune de aprovizionare. Ordinea de la II.1 — certificare înainte de scule scumpe — nu era o preferință, era singura ordine posibilă.
Și o cifră de bugetat, pe care listele de scule o omit: butelia se plătește separat de gaz la unii furnizori — 350 lei la unul, 150 lei la altul dacă nu returnezi una goală. La 121–139 lei/kg gazul curat (Anexa A.3), butelia adaugă 12–29% la prima achiziție de fiecare tip de agent.
Regula zilnică ce rezolvă și problema Dokker-ului: iei la intervenție doar butelia agentului pe care îl atingi, plus butelia de recuperare aferentă. Restul rămâne în depozit. Azotul (920 mm, 13 kg) rămâne și el în depozit, se ia doar la lucrări cu probă de presiune. Scara pe barele de plafon. Așa recuperezi bancheta.
Ce nu trebuie: autorizație ISU pentru un atelier în garaj sau curte proprie. Pragul din HG 571/2016 e de 600 mp (200 mp în clădiri de locuit colective) — un garaj tipic e cu un ordin de mărime sub el. Obligațiile generale de apărare împotriva incendiilor rămân, indiferent de suprafață.
Și ceva ce economisește un cost administrativ complet: serviciile de instalații, reparații și întreținere efectuate la domiciliul clientului sunt exceptate de la obligația de casă de marcat (OUG 28/1999, art. 2 lit. i). Adică pentru tot ce faci la client: doar factură și chitanță. Casa de marcat devine relevantă doar dacă deschizi vreodată un punct de vânzare de piese.
Avertisment de sursă, care contează aici mai mult decât oriunde. Tot blocul fiscal provine dintr-o singură sursă secundară. Pragurile în cifre nu se folosesc — mecanismul da, cifrele nu. Se confirmă cu un contabil sau în textul consolidat al Legii 227/2015 înainte de a decide.
Ce te împinge spre PFA:
Ce te împinge spre SRL (microîntreprindere):
Cele patru praguri unde se schimbă răspunsul (mecanic, fără cifre):
Punctul 4 e întrebarea cu cel mai mare impact practic din tot blocul fiscal, și nu s-a găsit nicio sursă oficială care să o trateze explicit. Se pune direct unui contabil, cu cifrele reale de venit din IT pe masă. Alături de ea se pune și întrebarea de asigurare din IX.4 (combinarea celor două activități poate schimba termenii poliței de răspundere) — ambele privesc aceeași decizie: una sau două entități.
Ce e deja decis, indiferent de răspuns: PFA-ul se deschide în sistem real, nu la normă de venit. Motivul e la II.1 — la normă de venit nu deduci nimic, iar în primul an ai ~26.000 lei de cheltuieli deductibile.
Și o veste bună de calendar fiscal: din 25 februarie 2026, OUG 8/2026 a ridicat plafonul mijloacelor fixe de la 2.500 la 5.000 lei. Nimic din lista de dotare nu depășește 5.000 lei (cel mai scump e recuperatorul A2L la 3.980 lei). Deci tot echipamentul se deduce integral în anul cumpărării, nimic nu se amortizează. Certificarea AGFR (~5.000 lei) e serviciu, nu bun — deductibilă integral în anul plății. La fel agentul frigorific, care e consumabil. Condițiile: PFA în sistem real, factură pe numele și CUI-ul PFA (nu pe persoana fizică), cheltuială legată de activitate. OUG 8/2026 e recentă — se confirmă interpretarea pentru activități independente.
Trei produse diferite, și cel potrivit nu e cel cu numele care sună potrivit:
| Produs | Ce acoperă | Relevant aici? |
|---|---|---|
| Răspundere civilă profesională | eroarea profesională cu consecință financiară | nu — asta acoperă consultanța, nu montajul |
| Răspundere civilă generală/publică | daună materială și vătămare corporală produse terților | da, produsul de bază |
| CAR-EAR („toate riscurile" pentru lucrări construcții-montaj) | lucrările de montaj, utilajele, răspunderea față de terți pe durata lucrării | da, dacă instalezi, nu doar repari |
O eroare de montaj care inundă un magazin sau sparge o țeavă e daună materială către terț, nu eroare de consultanță. De asta produsul corect e al doilea, eventual al treilea — nu primul.
Excluderea blocantă, verificată în PID-ul standardizat ASF: polița exclude explicit „daune la bunurile proprii și/sau aflate în grija, custodia, controlul Asiguratului". Adică marfa din camera frigorifică la care lucrezi nu se despăgubește fără o extindere negociată de tip grijă, custodie și control (GCC). Extinderea se cere explicit, în scris, înainte de emitere — nu vine implicit în nicio ofertă, și nu se poate adăuga după un incident.
Nu există tarif public pentru un instalator frigotehnist. Comparatoarele publică prime doar pentru profesiile cu asigurare obligatorie prin lege proprie (avocați, contabili, notari). Cifrele găsite acolo — 15 EUR/an la 6.000 EUR limită, 101–301 EUR/an la 40.000–120.000 EUR — sunt marcate NETRANSFERABIL LA FRIGOTEHNIE și nu intră în niciun buget. Servesc la un singur lucru: să arate că răspunderea civilă e, structural, o cheltuială de ordinul sutelor de lei pe an, nu al miilor.
Singura cale către o cifră reală e cererea de ofertă. Lista completă de întrebări pentru broker e în Anexa B, ca telefonul să dureze zece minute și să producă o cifră, nu o broșură. Punctele care nu se sar: CAEN-ul exact de instalații frigorifice (nu „instalații electrice generale") · cotare de răspundere civilă generală/publică, cerută pe nume · extinderea GCC, cu cost și limită · cotare separată CAR-EAR dacă montezi · limită de 50.000–100.000 lei pe eveniment ca reper de mijloc (nu cea mai mică limită, doar ca să vezi un preț mic) · franșiza · PID-ul cerut înainte de semnare, nu doar oferta comercială · și două cotări de la companii diferite — abia atunci cifra respectă regula celor două surse și poate intra într-un buget.
Un fapt de verificat că brokerul nu îl contrazice: amenzile rămân excluse indiferent de poliță.
Termenul: rezolvată înainte de primul contract de mentenanță pe frig comercial, nu după. Un singur incident fără poliță poate închide afacerea (VI.5).
Metoda completă e în Partea III. Aici e doar ce se face în primele trei luni.
Se calculează, o singură dată, patru numere (Partea III.2): orele facturabile realiste pe an · overheadul anual · salariul propriu ca cheltuială, separat de profit · marja țintă. Din ele iese tariful de acoperire — ~100 lei/oră cu ipotezele actuale, toate marcate NECONFIRMAT până la primele șase luni de date reale.
Se copiază, fără ezitare, prețurile care sunt deja fixate de piață (Partea III.3). Montajul rezidențial e comoditate cu preț național: 699,90–849,90 lei la eMAG/Altex. Nu ai ce inventa acolo, și nici nu ai de ce să te temi — acel preț înseamnă 233–340 lei/oră implicit. Piața românească nu plătește prea puțin.
Se construiește de la zero prețul de service și de frig comercial, pentru că nu există niciun preț public în Brașov pe segmentul comercial. Acolo prețul iese exclusiv din costul propriu.
Cele trei reguli care se fixează din prima lună, ca să nu se piardă mai târziu:
preț = cost ÷ (1 − marja țintă). Niciodată cost × (1 + marja). Un adaos de 20% cu cheltuieli de 20% dă profit net −3,3%.Taxa de deplasare e deja rezolvată de piața locală: 50 lei în program, 100 lei în afara programului, fix, confirmat de trei firme din Brașov. Nu inventa un tarif per km — norma locală e alta, iar zona montană se rezolvă prin rutare (VII.2).
Primele zece lucrări nu sunt pentru bani. Sunt campania de măsurare care înlocuiește ipotezele NECONFIRMAT din Partea III cu date reale. Se tratează ca atare: cu caiet, nu din memorie.
Ce se măsoară pe fiecare dintre cele zece:
| Ce notezi | De ce, și ce ipoteză corectează |
|---|---|
| Ora plecării de acasă → ora întoarcerii | ora facturabilă reală vs. ora plătită; corectează direct ipoteza celor 1.100 h/an |
| Timpul pur de lucru la client | raportul dintre timp productiv și timp total — cifra care decide dacă 100 lei/oră ajunge |
| Kilometrii și combustibilul | poziția de 12.000 lei/an din overhead, cea mai mare ipoteză nesusținută |
| Ce piesă ți-a lipsit | lista de stoc pe Dokker (VII.1); 51% dintre reveniri vin dintr-o piesă lipsă sau greșită |
| Dacă ai revenit a doua oară, și de ce | a doua deplasare costă de 3–4× costul direct |
| Prețul cerut vs. prețul acceptat | dacă ai negociat, și de câte ori |
| De unde a venit clientul | care canal din Partea IV produce efectiv apeluri |
| Dacă ai propus abonamentul, și răspunsul | rata de acceptare, indicatorul din Partea V |
Ce se învață, în ordinea în care apare:
Lucrările 1–3 — corectezi timpul. Aproape sigur vei descoperi că o lucrare durează mai mult decât credeai, și că timpul nefacturabil (drum, aprovizionare, telefoane, facturare) e mai mare decât cel facturabil. Ăsta e momentul în care ipoteza de 1.100 ore facturabile se confirmă sau se prăbușește. Dacă se prăbușește, tariful crește — nu volumul.
Lucrările 4–6 — corectezi stocul. Până aici ai fost deja o dată la magazin în mijlocul unei lucrări. Lista de pe Dokker se rescrie acum, nu peste un an, și e cea mai rentabilă corectură disponibilă.
Lucrările 7–10 — începi să vinzi, nu doar să execuți. Abia acum ai destulă încredere în propriul preț ca să propui abonamentul la finalul lucrării (momentul corect, Partea V.3) și să dai oferta în trei variante (III.4) fără să te scuzi pentru cea mai scumpă.
Trei lucruri de făcut la fiecare dintre cele zece, fără excepție:
Cele patru cifre care se recalculează la finalul celor zece lucrări — și care transformă Partea III din estimare în plan: orele facturabile pe săptămână, realizate · overheadul real pe lună · costul mediu de piese per lucrare · procentul de lucrări care au cerut o a doua deplasare.
Pragul de decizie, calculat, nu presupus. Testul care rezumă toate modurile clasice de eșec la pornire (subevaluarea manoperei, ignorarea golurilor de numerar, lipsa venitului recurent, management slab al încasărilor, marketing zero, supraestimarea încărcării în primul an) e o singură întrebare: câte contracte active de mentenanță îmi acoperă costurile fixe? Ordinul de mărime, cu overheadul actual, e în jur de 15 echipamente sub contract — trei restaurante mici (VI.5). Cifra se recalculează cu datele reale de mai sus. Până când e atinsă, venitul IT nu se reduce.
Cum măsori Partea II: data la care s-a depus dosarul AGFR (prima dată din tot planul) · numărul celor trei întrebări la AGFR cu răspuns primit în scris sau notat · existența poliței cu clauza GCC confirmată în scris · numărul de poziții din Faza 1 achiziționate · cele patru cifre recalculate după lucrarea a zecea.
Orizont: 0–3 luni pentru tot, cu recalculare trimestrială obligatorie. Din 258 de intrări de cercetare economică (Stone ×2, Rohr, Gerber, Van Dyke), 39 au supraviețuit filtrării, susținute de încă ~70; 149 au căzut. Detalii: 01-filtrare\01-preturi-economie.md.
Partea asta e fundația numerică a întregii cărți. Tot ce urmează — abonamentul din Partea V, calendarul din Partea VIII, ramurile din Partea X — presupune că prețul e calculat, nu copiat. Iar concluzia care iese din cele patru cărți de economie a contractingului e una singură și e neplăcută:
Cei mai mulți meseriași nu falimentează pentru că piața plătește prea puțin. Falimentează pentru că își calculează greșit prețul și nu află decât după doi ani.
Nu e o metaforă. Stone dă cifra: formula greșită aplicată un an întreg la un volum-țintă de 150.000 $ produce 135.635 $ realizat — 14.325 $ dispăruți din calcul, nu din piață. Banii au existat în ofertă. Nu au existat în formulă.
Prima capcană nu e de curaj, e de aritmetică. Marja e cât rămâne din prețul de vânzare. Adaosul e cât adaugi peste cost. Nu sunt același lucru și nu dau același număr.
| Marjă țintă | Adaos necesar | Adaosul greșit („același procent") | Ce pierzi |
|---|---|---|---|
| 10% | 1,111 | 1,10 | ~1 punct de preț |
| 20% | 1,25 | 1,20 | marja reală iese 16,7%, nu 20% |
| 30% | 1,43 | 1,30 | marja reală iese 23%, nu 30% |
Formula corectă, singura care se folosește:
preț = cost ÷ (1 − marja țintă) Niciodată
preț = cost × (1 + marja țintă).
Confirmată independent de Stone și Van Dyke, cu exemple numerice diferite și structură identică. La marje mici diferența pare neglijabilă; e exact motivul pentru care nimeni nu o corectează. Van Dyke arată unde duce: adaos de 20% cu cheltuieli de 20% dă profit net −3,3% — faliment lent, cu agenda plină.
A doua formă a aceleiași greșeli e mai subtilă: aplici regia ca procent din costul jobului, apoi profitul ca procent peste (cost + regie). Sună corect. Nu e. Adaosul se calculează întotdeauna din volumul total planificat, nu din costul unui job izolat:
Volum planificat − (Regie + Profit țintă) = Costuri de lucrare Adaos = Volum ÷ Costuri de lucrare
Și, regula lui Stone care pare meschină și nu e: adaosul se rotunjește întotdeauna în sus. 1,6832 devine 1,69, nu 1,68. Un procent în plus nu pierde nicio vânzare și, pe un an, face o diferență vizibilă.
Efort: două ore, o singură dată. Se construiește un tabel în Excel cu formula și se folosește la fiecare ofertă. E cea mai ieftină intervenție din toată cartea.
Aici e piesa centrală. Tariful orar nu se ia de pe piață, nu se ia de la concurență și nu se estimează. Se calculează, din propriile costuri, împărțite la orele pe care le poți factura efectiv.
Are între 1.000 și 1.200. Restul — drumul, aprovizionarea, diagnosticul la telefon, facturarea, ofertarea — se plătește tot, dar din prețul orelor facturabile. Rohr dă exemplul: 3 ore facturabile din 8 lucrate înseamnă 38% eficiență.
La un frigotehnist solo din Brașov, cu centura de navetă și zona montană în raza de lucru, eficiența poate fi sub 38%, nu peste. Consecința e contraintuitivă și trebuie spusă apăsat: dacă drumurile sunt lungi, tariful crește, nu scade.
| Element | Valoare | Stare |
|---|---|---|
| Ore facturabile/an | 1.100 | mijlocul intervalului 1.000–1.200 |
| Combustibil + întreținere Dokker | 12.000 lei | NECONFIRMAT |
| Amortizare scule/echipamente | 4.500 lei | NECONFIRMAT |
| Certificări (F-gaze, curs, recertificare) amortizate | 1.500 lei | NECONFIRMAT |
| Contabilitate | 2.400 lei | NECONFIRMAT |
| Telefon, internet, software | 1.200 lei | NECONFIRMAT |
| Marketing local | 1.800 lei | NECONFIRMAT |
| Asigurări | 2.000 lei | NECONFIRMAT |
| Regie totală | ≈ 25.400 lei/an | de măsurat pe teren |
| Salariu propriu țintă (separat de profit) | 6.000 lei/lună = 72.000 lei/an | NECONFIRMAT |
| Profit țintă | 10% | confirmat din trei surse |
Sub 100 lei/oră nu se lucrează. Nu e o ambiție, e pragul sub care fiecare oră consumă capital.
Montajul rezidențial cu preț fix național (eMAG, Altex: 699,90–849,90 lei) presupune circa 2,5–3 ore facturabile. Asta înseamnă un tarif implicit de 233–340 lei/oră.
Concluzia e importantă și e opusul fricii obișnuite: piața din România nu plătește prea puțin. Prețurile fixe naționale lasă spațiu confortabil peste pragul de 100 lei/oră. Riscul real e altul — să subprețuiești service-ul, unde nu există preț fix național și unde tentația de a improviza „că e o treabă mică" e cea mai mare.
Gândul „am cheltuieli mici, deci pot avea preț mic" e demontat explicit de Rohr, și e capcana centrală a lucrului solo.
Regia de 25.400 lei nu se micșorează pentru că ești singur. Se împarte la puține ore:
| Scenariu | Regie/oră facturabilă |
|---|---|
| 1 om, 1.100 ore facturabile | 23,1 lei/oră |
| 2 oameni, 2.200 ore facturabile | 11,5 lei/oră |
Un frigotehnist solo nu are regie mică. El este regia mică, împărțită la puține ore. De aceea prețul lui trebuie să fie mai mare, nu mai mic, decât al unei firme cu volum.
Același mecanism explică de ce nu se copiază adaosul unei firme mari: la volum mic regia e 15–30% din vânzări; la volum mare, sub 14%. Adaosul e funcție de procentul de regie, nu de mărimea firmei.
Regulă din Rohr, aplicabilă direct: cei 100 lei/oră trebuie să acopere singuri toată regia și salariul, indiferent dacă vinzi sau nu piese. Adaosul la compresor, la agent frigorific, la kitul de montaj e profit suplimentar.
Testul lunar: dacă luna asta n-aș fi vândut nicio piesă, mi-aș fi acoperit regia din manoperă? Dacă răspunsul e nu, tariful e prea mic. Contează în special la electrocasnice, unde clientul își cumpără frecvent singur piesa.
Vânzarea-cu-montaj și service-ul nu au aceeași economie. Prima e aproape marfă: preț fix de piață, marjă procentuală mică dar sigură, volum. A doua e serviciu: regie mare per job, marjă procentuală necesară mai mare. Un singur tarif „mediu" aplicat la ambele subprețuiește garantat service-ul.
Se țin separat în evidență, chiar și într-un tabel simplu, de la prima lună.
Două formule care se folosesc trimestrial:
Regula beneficiarului, aplicată strict: minimum două surse independente, altfel poziția rămâne goală. Cifrele din alte orașe apar doar ca verificare de interval, marcate. Prețurile fixe naționale (eMAG, Altex, Hornbach) contează ca prețuri locale.
| Poziție | Preț Brașov | Stare |
|---|---|---|
| Igienizare aparat | 153–300 lei | CONFIRMAT |
| Revizie generală | ~300 lei | CONFIRMAT |
| Montaj 7.000–16.000 BTU | 700 lei (900 lei cu kit) | CONFIRMAT |
| Montaj 18.000–24.000 BTU | 1.000–1.100 lei | CONFIRMAT |
| Montaj preț fix național (eMAG/Altex) | 699,90–849,90 lei | CONFIRMAT |
| Traseu suplimentar | 110–120 lei/ml | CONFIRMAT |
| Străpungere beton | 100 lei | CONFIRMAT |
| Taxă deplasare, în program | 50 lei fix | CONFIRMAT, 3 surse locale |
| Taxă deplasare, în afara programului | 100 lei fix | CONFIRMAT, 3 surse locale |
| Tarif per kilometru | — | INFIRMAT ca normă unică |
| Încărcare freon | — | NEGĂSIT local |
| Frig comercial (orice poziție) | — | NEGĂSIT local |
| Suprataxă weekend | +400 lei / zero | CONTRADICȚIE DESCHISĂ |
Trei observații care contează mai mult decât tabelul:
1. Taxa de deplasare e fixă, nu per kilometru. Ipoteza „1,50 lei/km" a fost verificată și infirmată; norma locală confirmată din trei firme e taxa fixă. Asta are o consecință directă asupra zonei montane: la Predeal sau Bran, taxa fixă de 50 lei nu acoperă drumul. De aceea Partea VIII cere ca zona montană să fie rutată, nu tarifată — mergi când ai deja trei lucrări acolo, nu când sună una.
2. Cele două goluri sunt oportunități, nu lipsuri de cercetare. Freonul și frigul comercial nu au preț public la Brașov. Pentru frig comercial asta înseamnă că nu există un preț de referință cu care clientul să te compare — cea mai bună poziție în care poate fi cineva care intră pe o piață. Vezi Partea VI.
3. Contradicția de weekend rămâne deschisă și se rezolvă prin decizie proprie, nu prin cercetare. O firmă locală taxează +400 lei pentru intervenție în weekend; alta nu taxează nimic. Ambele funcționează. Decizia se ia din formulă: o oră de weekend costă la fel ca una de marți, dar o consumi din timpul care nu se recuperează. În vârful de sezon (VIII.1) se taxează; în lunile moarte, nu.
Mecanismul e detaliat în IV.4 și se aplică identic la preț: majoritatea oamenilor aleg varianta din mijloc, 50–60% din cazuri. Efectul nu e că varianta ieftină e mai bună, ci că existența unei variante mai scumpe transformă întrebarea din „o iau sau nu?" în „pe care o iau?".
Aplicat la o instalare tipică:
| Variantă | Ce conține | Rol |
|---|---|---|
| Bază | Montaj standard, traseu până la 3 ml | Ancoră joasă, arată prețul „gol" |
| Recomandată | Montaj + traseu extins + mascare + punere în funcțiune documentată + primul an de igienizare | Ținta reală |
| Completă | Recomandată + abonament pe 2 ani + prioritate în vârf de sezon | Ancoră înaltă, face varianta din mijloc rezonabilă |
Varianta completă nu e o păcăleală — se vinde, la 10–15% din clienți, și e cea mai profitabilă. Dar rolul ei principal e să existe.
Estimarea are marjă de eroare diferită pe tip de lucrare: ±3–5% la instalare nouă, 10–20% la reparație pe echipament vechi. Diferența se comunică înainte, nu după: „diagnosticul poate schimba estimarea cu până la X%". Metoda care reduce eroarea e prețul pe unitate predefinită — „diagnostic X lei/oră + înlocuire compresor tip Y = Z ore + piesă la cost + adaos" — nu un preț total ghicit din prima.
„În clipa în care începi să negociezi prețul, ai pierdut."
Regula, confirmată de aceeași sursă în două capitole diferite: se negociază ce faci, când, cum și unde. Niciodată cât.
Aplicat: la cererea de reducere, răspunsul nu e „nu" sec. E o redirecționare — se poate reduce sfera (mai puține accesorii, traseu mai scurt), se poate muta programarea în afara vârfului, se poate schimba accesul. Prețul pe oră și pe job rămâne fix.
Cât costă o singură reducere. Stone dă cifrele: 500 $ reducere pe un job de 15.000 $ cere creșterea adaosului pe toate joburile viitoare similare de la 1,50 la 1,56 doar ca să reintri pe zero. Iar joburile următoare tind statistic să fie mai mici decât media, deci recuperarea durează mai mult decât pare. La scara de aici: 50 lei „simbolici" pe un montaj de 750 lei sunt 6,7% din preț — aproape două treimi din marja de 10%.
Efectul mai scump nu e însă aritmetic. O singură cedare învață clientul că prețul e negociabil — și va renegocia din nou pe parcurs, inclusiv la plata finală.
Restul regulilor de disciplină, toate cu cost zero:
Un om singur are un plafon fizic: 1.100 ore facturabile pe an, și un vârf de sezon de 60 de zile în care nu mai încape nimic (VIII.1). Odată atins plafonul, singura pârghie de creștere e prețul, nu volumul.
Van Dyke dă aritmetica: 100 de lucrări × 1.000 $ = 100.000 $. Dublezi prețul, pierzi 40% din clienți, rămâi cu 60 de lucrări × 2.000 $ = 120.000 $, cu 60% din muncă. La scara de aici: tariful de service de la 100 la 150 lei/oră, cu pierderea a 25% din clienții sensibili la preț, iese în avans la venit total și în avans la timp liber.
Iar Stone adaugă reperul practic: cei mai mulți contractori pot crește prețurile cu 10% pe toată linia, imediat, fără scădere măsurabilă a ratei de conversie.
Constatarea din Anexa AGFR (07-agfr-pfa-categorii.md) schimbă premisa acestei părți într-un singur punct, dar important: pentru a lucra la categoria A1 e nevoie de cel puțin o persoană angajată. Asta mută regia și, prin ea, tariful.
Direcția însă nu e negativă. Un angajat neproductiv crește regia și deci adaosul necesar pentru toți clienții — dar un angajat cu normă parțială, folosit exact în cele 60 de zile de vârf și în cele două săptămâni de maxim (24–30 mai, 22–28 iunie), lucrează chiar în perioada în care ora facturabilă valorează cel mai mult. Vezi tabelul de la III.2: la 2.200 ore facturabile regia pe oră se înjumătățește.
Decizia se ia cu formula, nu cu impresia: volum suplimentar generat de angajat vs. costul lui total (salariu + contribuții + scule + certificare). Se recalculează la fiecare trimestru, ca tot restul.
Tot ce s-a calculat până aici — 100 lei/oră din patru cifre (III.1), marja pe job (III.2) — presupune tacit o lucrare de câteva ore. La service, presupunerea e falsă. Majoritatea intervențiilor de depanare durează sub o oră, iar dacă prețul e strict liniar pe oră, exact lucrările astea ies în pierdere: deplasarea, diagnosticul, scrierea raportului și încasarea consumă un bloc fix de timp care nu se scurtează pentru că defectul a fost simplu.
Cum rezolvă firmele care trăiesc din asta. Trei firme britanice independente, cu tarife publicate, fac același lucru fără să se fi vorbit între ele: prima oră se taxează la 2–2,25× ora următoare.
| Firmă | Prima oră (cu deplasare) | Ora următoare | Raport |
|---|---|---|---|
| Bear | 150 £ | 75 £ | 2,00× |
| Robinsons | 180 £ | 80 £ | 2,25× |
| SN Refrigeration (model minimal) | 120 £, deplasare inclusă | 60 £ | 2,00× |
Modelul SN e cel mai simplu de explicat unui client: un singur preț de chemare care include prima oră, apoi un tarif redus. Ancora românească existentă merge în aceeași direcție: Lancom taxează 42 € constatare + 42 €/oră — adică tot un bloc fix înainte de ceas. Încrederea e ridicată: trei surse independente din aceeași piață plus una din România, toate cu tarif public.
Forma pentru Brașov, construită peste taxa de deplasare deja confirmată local (50 lei în program / 100 lei în afara programului, III.3):
Intervenție service = 200 lei (deplasare + prima oră, inclusiv diagnosticul) + 150 lei/oră după prima oră + piese.
(Ora următoare a fost ridicată de la 100 la 150 lei de testul de 5× de la finalul secțiunii — vezi acolo de ce.)
Venitul unei intervenții scurte vine aproape integral din primul bloc. Asta nu e o scumpire față de grila de la III.1 — e recunoașterea faptului că blocul fix există oricum și cineva îl plătește: ori clientul, ori tu.
Multiplicatorii de urgență, în afara programului. Aceleași surse publică grile pe ferestre de timp, nu un singur tarif. AMC Refrigeration (Scoția) aplică ×1,5 după ora 17:00 în timpul săptămânii și ×2,0 după miezul nopții, în weekend și de sărbători. Grila publicată de Bear, calculată pe prima oră, dă ~1,45× sâmbăta și ~1,93× duminica — practic aceleași două trepte, găsite independent.
| Fereastră | Multiplicator | Prima oră, la 200 lei bază |
|---|---|---|
| Luni–vineri, program | ×1,0 | 200 lei |
| Luni–vineri, după 17:00 | ×1,5 | 300 lei |
| Sâmbătă | ×1,5 | 300 lei |
| Duminică, sărbători, după miezul nopții | ×2,0 | 400 lei |
Grila se publică, nu se anunță la telefon în momentul apelului. Publicată, e o politică; anunțată pe loc, sună a profitat de situație. Și e exact instrumentul care face suportabil protocolul de la 3 noaptea din Anexa C — vezi VI.4: cine sună la 3 noaptea pentru o vitrină plină de marfă nu se ceartă pe multiplicator, se ceartă pe timpul de sosire.
Contractul „de mărunțiș", pentru tot ce nu merită deviz. Pentru lucrările mici — o igienizare în plus, o remediere de scurgere, o piesă schimbată — Stone descrie un format contractual separat, fără estimare fermă: tarif orar de la ușă până la terminare, piese la cost + un adaos fix predefinit (35% în sursă), avans de 50% dacă lucrarea trece de două zile sau de un prag de valoare, plata integral în ziua terminării. Forma românească: 150 lei/oră din clipa în care ajungi, piese la cost + adaos fix stabilit dinainte (nu negociat pe loc), plata la final. Taxa de deplasare se adaugă la tarif, nu îl înlocuiește. Rostul formatului nu e prețul, e că elimină negocierea de pe loc: adaosul la piese e o politică scrisă, nu o cifră inventată în fața clientului.
Testul de sanitate: raportul de 5×. Cifra care spune dacă întreaga grilă e prea mică se obține dintr-o singură împărțire — tariful facturat ÷ salariul orar al unui angajat cu aceeași calificare.
| Piață | Tarif facturat | Salariu orar tehnician | Raport |
|---|---|---|---|
| Australia | 120–180 AUD/h (medie 168,75) | 34,02 AUD/h | ≈5× |
| SUA (FieldCamp) | 130–160 USD/h | 28 USD/h | ≈5× |
| UK (Subcontractor Hub) | — | — | același ordin de mărime |
Trei piețe fără legătură între ele, același raport. Diferența nu e lăcomie: acoperă regia, orele nefacturabile, sculele, certificarea, garanția și riscul — adică exact posturile din III.1. Regula practică: un tarif facturat sub 4× ce ai câștiga ca angajat cu aceeași calificare semnalează subevaluare structurală, nu competitivitate.
Numitorul, găsit — și ce iese din împărțire. Salariul de referință nu e o opțiune de carieră, e doar numitorul testului: cât ar plăti altcineva pentru exact munca pe care o faci tu într-o oră. Două surse independente:
| Sursă | Cifră | An |
|---|---|---|
| meseriile.ro — tehnician frigotehnist, România | 4.335 lei net/lună medie (interval 3.284–6.746) | 2026 |
| BestJobs, citat de Ziarul Financiar | 800–1.000 EUR net/lună (≈4.000–5.000 lei) | 2022 |
Două surse care nu se citează una pe alta, la patru ani distanță, același ordin de mărime. Status: CONFIRMAT.
Transformat în cost orar, la 165 de ore lucrate pe lună: 4.335 lei net ≈ 7.400 lei brut ≈ 45 lei/oră brut (≈46 lei cost total pentru angajator, cu CAM).
Pragul de 4×: ~180 lei/oră. Ținta de 5×: ~225 lei/oră.
Aici e concluzia care contează cel mai mult din toată Partea III. Cei 100 lei/oră calculați la III.1 sunt 2,2× salariul de referință — adică sub pragul de subevaluare structurală, nu peste. Nu e o eroare de calcul: III.1 dă podeaua (sub ea lucrezi în pierdere), nu prețul sustenabil. Iar cifra de 225 lei/oră coincide cu verificarea complet independentă de la III.2 — 233–340 lei/oră dedus implicit din prețurile de montaj publicate de eMAG și Altex.
Trei drumuri fără nicio legătură între ele — costul propriu, raportul de 5× calculat pe salarii din România, și prețurile publice ale retailerilor — converg spre aceeași bandă. Tariful de lucru nu e 100 lei/oră, e 180–230 lei/oră, iar 100 rămâne exact ce e: linia sub care nu se coboară niciodată, indiferent de client sau de sezon.
Asta nu schimbă grila de intrare de la începutul secțiunii — 200 lei blocul „deplasare + prima oră" e deja în bandă. Schimbă ora următoare: 150 lei, nu 100, și recalcularea de la finalul primelor 10 lucrări (II.6) pornește de acolo, nu de la podea.
Partea III de până aici stabilește cât ceri. Secțiunea asta stabilește ce se întâmplă cu banii după ce intră — și e locul unde cad cele mai multe firme mici care au prețuri corecte. Mecanismul e vechi și simplu: dacă profitul e ce rămâne la sfârșit, nu rămâne niciodată.
Cele cinci conturi. Van Dyke descrie sistemul în forma lui minimă:
| Cont | Rol |
|---|---|
| Încasări | colector — aici intră tot, nu se plătește nimic din el |
| Profit | se alimentează primul, nu ultimul |
| Salariul propriu | plata ta, tratată ca cheltuială (coerent cu III.1) |
| Taxe | pus deoparte la fiecare încasare, nu căutat în martie |
| Operațional (OPEX) | singurul din care se plătesc facturi |
Regula de funcționare: pe 10 și pe 25 ale lunii se golește contul de încasări către celelalte patru, în procentele curente. Facturile se plătesc exclusiv din OPEX. Dacă OPEX nu ajunge, nu se împrumută din celelalte — asta e semnalul, nu o problemă de trezorerie: ori prețul e prea mic, ori o cheltuială trebuie să dispară. Conturile de Profit și Taxe se deschid la o a doua bancă, greu accesibilă, tocmai ca să nu fie la un click distanță. Efort: 1–2 ore de deschis conturile, 10 minute de două ori pe lună.
Pentru un PFA în sistem real, unde patrimoniul personal și cel al afacerii se ating oricum juridic, separarea asta pe conturi e singurul lucru care face diferența vizibilă între „am bani în cont" și „am profit".
Rampa de 1%, care e partea pe care majoritatea o ratează. Nu se începe cu 10% la Profit. Se începe cu 1% — „suficient de mic încât să fie imposibil să eșueze" — chiar dacă firma n-a avut profit niciodată. Apoi, la fiecare trimestru: +1% Profit, +1% salariu propriu, +1% Taxe, −3% OPEX.
Aritmetica: până la 10% durează 8–10 trimestre, adică 2–2,5 ani. Asta se suprapune exact peste orizontul Părții X, și e motivul pentru care ținta de 10% marjă din III.1 nu e o cifră de atins în primul an — e o cifră de atins prin rampă. Greșeala documentată e „prea mult, prea repede": se sare direct la 10%, OPEX rămâne fără acoperire în luna a doua, se împrumută din Profit și sistemul moare.
Rezerva, legată de sezonalitate. Van Dyke dă ținta în două trepte: 3 luni de cheltuieli de funcționare, apoi 6 luni după ce dispar datoriile. Și dă echivalența care explică de ce procentul contează: 3% alocat profitului = 3 săptămâni de supraviețuire fără vânzări · 6% = 2 luni · 12% = 5 luni. Stone ajunge la aceeași concluzie pe alt drum (sistemul O.C.R.A.: 1–4% din vânzări pus deoparte separat, 4 luni de regie pentru firmele cu ciclu scurt, niciodată peste 4% din vânzări pe lună). Două surse independente, mecanisme diferite, aceeași concluzie — încredere ridicată.
Aritmetica pentru cazul de aici, cu regia de 25.400 lei/an și salariul propriu de 6.000 lei/lună (III.1):
3 × (25.400 ÷ 12 + 6.000) = 3 × 8.117 ≈ 24.350 lei — ținta de bază. Ținta extinsă, după stingerea investiției inițiale: ≈ 48.700 lei.
Prima cifră e ținta reală de urmărit; e și decizia deja luată la Anexa E.5, justificată acolo prin faptul că sezonul mort e cunoscut dinainte, nu e un șoc. Ce adaugă sursa e ordinea de oprire când vânzările se opresc: se opresc întâi contribuțiile noi la Profit și Taxe și distribuțiile către proprietar; rezerva deja acumulată nu se atinge. Iar în cazul de aici există un al doilea amortizor pe care sursele americane nu-l au: venitul din IT (Partea IX), care acoperă exact lunile în care rezerva ar fi consumată.
Orizont 0–3 luni pentru aproape tot, 3–12 luni pentru rezultatele vizibile. Din 142 de intrări de cercetare (vânzare de teren + Hormozi), 118 au trecut de filtrare; 24 au căzut, între care finanțarea la locul vânzării și Google Local Services Ads — nu există în România. Detalii: 01-filtrare\03-vanzare-oferta.md.
Regula de citire a acestei părți: aproape toate cifrele de mai jos sunt americane și sunt marcate ca atare. Nu sunt ținte. Sunt indicații de ordin de mărime pentru mecanisme care nu depind de piață — viteza de răspuns, canalul, ordinea prezentării. Ce se măsoară pe teren, se măsoară pe teren.
Ordinea corectă a efortului. Din cele patru lucruri în care se poate investi timp, ponderile în rankingul local sunt: profilul Google ~32%, recenziile ~20% (în creștere, de la 16% în 2023), SEO on-page ~19%, citări în directoare 10–15%. Un studiu independent pe 3.269 de firme pune numărul de recenzii pe locul 2 general (19,2%) și pe locul 1 în top-10 din pachetul de hărți (26%). Algoritmul e global, deci se aplică identic aici — cu avantajul că în România competiția e mai slabă, deci pragurile absolute sunt mai joase.
Ordinea: profil Google complet → recenzii acumulate constant → conținut de bază pe site → citări. Nu inversa. Citările nu salvează un profil neglijat.
Adresa contează, zona de deservire declarată nu. Zona de serviciu declarată în profil nu influențează rankingul. Poziția se calculează de la adresa fizică înregistrată, chiar și când e ascunsă, iar rezultatele de top sunt de regulă în rază de ~5 km de cel care caută. Consecință practică: adresa se alege cât mai central față de Brașov + centura de navetă, nu la marginea zonei. Zona de deservire se declară pe localități reale (Săcele, Codlea, Râșnov, Ghimbav, Cristian, Sânpetru, Hărman, Prejmer, Bod, Tărlungeni, Predeal, Poiana Brașov, Bran, Moieciu), nu ca o rază artificială mare.
Ce mișcă profilul și ce nu:
| Acțiune | Efect | Verdict |
|---|---|---|
| Categoria principală corectă | bate orice altă optimizare de profil | obligatoriu |
| 5–10 categorii secundare | determină pentru ce alte căutări apari | obligatoriu |
| Lista completă de servicii | mișcă poziția în 24–72 de ore | obligatoriu |
| Fotografii încărcate la fiecare lucrare | volum + prospețime, cost zero | da, ca obicei |
| Postări săptămânale | testate 9 săptămâni pe 3 profile: zero efect pe ranking | nu pierde timpul |
Categoria principală se alege pe serviciul cel mai căutat („Service aer condiționat"), nu pe cel mai general („Instalator"). Denumirile exacte se verifică direct în interfața RO a Google Business Profile.
Cea mai mare pârghie a avantajului IT, aici: 78% dintre clienți aleg prima firmă care le răspunde. Contractorul mediu răspunde în 4–8 ore; doar 12% răspund în sub 5 minute. Iar 85% dintre cei care ajung la mesageria vocală nu mai sună niciodată înapoi. Cifrele sunt americane și vin dintr-o sursă de marketing pentru contractori — deci INTERESAT — dar mecanismul nu depinde de piață și consecința e clară: un răspuns automat instant la orice apel sau mesaj nepreluat („Am primit mesajul, vă sun în maximum X minute"), plus notificare pe telefon. Câteva ore de construit, o singură dată. Concurența locală, fără competențe IT, nu poate copia asta.
Site-ul: patru elemente, o zi de lucru. Buton „Sună acum" fix pe mobil · încărcare sub 3 secunde · recenziile Google afișate direct în pagină, nu doar link · protocolul de răspuns rapid de mai sus. 73% din căutările din domeniu sunt pe mobil, și fiecare secundă în plus la încărcare costă ~7% din conversii.
Pagina generică pierde. O pagină „Contact" convertește 3–6%; o pagină cu ofertă specifică și preț convertește 12–22%. Echivalentul aici: „Revizie AC — [preț] lei, programare azi" sau „Verificare frigider comercial HoReCa — [preț] lei, în aceeași zi", nu „Servicii frigotehnie". Prețurile se completează după Partea III.
Nișa video e goală în România. Trei formate care aduc apeluri: înainte/după, parcurgere de lucrare, „cum funcționează". Costul e timpul propriu. Merită tratat ca investiție pe 12 luni, nu ca sursă de clienți luna asta.
Metrica de urmărit nu e costul pe lead, e costul pe lucrare rezervată. Un canal cu lead-uri ieftine care nu se transformă în lucrări e mai scump decât unul cu lead-uri scumpe care se transformă.
Bariera nu e refuzul, e că nimeni nu cere. 96% dintre oameni ar scrie o recenzie, dar doar 29% au scris efectiv una anul trecut. Când li se cere, 65% scriu. Deci numărul de recenzii nu crește proporțional cu numărul de clienți mulțumiți — crește proporțional cu numărul de cereri.
Canalul decide. Cererea prin SMS/WhatsApp are rată de completare ~34%, față de 4,2% prin email — de aproximativ opt ori mai bine. Fereastra: la 1–4 ore după intervenție, maximum 24 de ore. Un singur mesaj de reamintire la 24h. Maximum 3 solicitări per lucrare. Nu înainte de 9:00, nu după 21:00. În România, WhatsApp înlocuiește SMS-ul și e chiar mai ieftin — zero cost per mesaj.
Cele trei cereri, în ordinea în care se folosesc:
1. Verbal, la finalul lucrării, după ce clientul a confirmat că e mulțumit:
„Dacă sunteți mulțumit, m-ar ajuta mult o recenzie pe Google — sunt la început și fiecare recenzie contează enorm pentru o firmă mică ca a mea."
2. Pe WhatsApp, la 1–4 ore după:
„Bună ziua, [Nume]! Mulțumesc că ați ales serviciile mele azi. Dacă totul e în regulă, mi-ar fi de mare ajutor o recenzie scurtă aici: [link]."
Variantă mai personală: „Bună, [Nume]! Sper că merge bine [aparatul]. Dacă sunteți mulțumit, o recenzie de la dvs. contează enorm pentru o firmă mică — vă las link-ul aici: [link]. Mulțumesc!"
3. Reamintirea, la 24h, dacă nu a răspuns:
„Bună, [Nume], doar o reamintire scurtă — dacă aveți 30 de secunde, o recenzie m-ar ajuta mult: [link]. Oricum, mulțumesc pentru încredere!"
Ce s-a schimbat față de originalul american: tonul „we appreciate your recent visit" a fost înlocuit cu persoana I. Un mesaj corporatist trimis de pe numărul personal de WhatsApp al unui om singur sună fals.
Un al patrulea canal, opțional: card plastifiat cu cod QR către profil, înmânat pe loc. Elimină pasul de căutare. Sub 100 EUR pentru 500 de bucăți tipărite local.
Regula legală care nu se încalcă. Cardul, mesajul și cererea verbală se dau identic tuturor clienților, nu doar celor pe care i-ai testat înainte că sunt mulțumiți. Filtrarea prealabilă („review gating") e interzisă de politica globală Google — care poate șterge recenziile obținute astfel — și s-ar putea încadra la practici comerciale incorecte sub Legea 363/2007 (transpunerea Directivei 2005/29/CE). Cererea în sine e perfect legală. Filtrul ascuns nu.
Nu dicta textul. Un test controlat pe recenzii încărcate cu cuvinte-cheie a dat rezultate mixte sau negative. Sună fals și nu ajută rankingul.
Răspunsul la recenzii, care e jumătate din valoarea lor. 89% dintre utilizatori citesc răspunsurile proprietarului, dar doar 31% dintre firme răspund. Locațiile care răspund la minimum 32% din recenzii au conversii cu ~80% mai mari decât cele care răspund la 10%. Și — important — răspunsurile șablonizate fac 50% dintre consumatori să evite firma. Deci: la toate recenziile, pozitive și negative, personalizat, cu o referire concretă la lucrare, în maximum o săptămână, ideal în aceeași zi.
Pragul de bătut nu e absolut, e relativ. Nu există un număr magic de recenzii. Reperul e media primilor trei concurenți din pachetul de hărți pe termenii tăi. În piețe mici, 25–40 de recenzii pot fi suficiente, iar 3–5 recenzii pe lună constant pot bate un concurent cu sute de recenzii vechi — ritmul contează mai mult decât totalul. Un test controlat a arătat mișcare de poziție la creșterea de la 3 la 16 recenzii.
Ținta de pornire: 10 recenzii de 5 stele până la finalul lunii a doua de activitate. Apoi ritm de 3–5/lună.
| Ce măsori | Cum | Ritm |
|---|---|---|
| Cereri făcute / recenzii primite | listă simplă | lunar |
| Recenzii proprii vs. media primilor 3 concurenți din Brașov | căutare manuală | lunar |
| Procent de recenzii cu răspuns + timp mediu de răspuns | profilul Google | lunar |
| Poziția în hărți, căutată din fiecare localitate-țintă separat | nu doar din centrul Brașovului | lunar |
Densitatea de rută e cea mai mare pârghie de profitabilitate a unui om singur cu mașina lui. Densitate mică (4–6 opriri/zi) ≈ 35% marjă brută; densitate mare (12+ opriri/zi) ≈ 60%. Cifrele sunt americane și dintr-un alt model de afacere, deci NECONFIRMAT ca valori — dar direcția e aritmetică pură: mașina, omul și ziua sunt costuri fixe. Regrupare geografică fără nicio investiție, cu efect posibil de aproape dublare a marjei brute.
Asta e aceeași concluzie la care ajunge Partea VII.2 pe altă cale, din altă sursă. Când două lanțuri independente de cercetare ajung în același loc, acolo se investește.
„Câștigă-ți cartierul mai întâi." Primele 6–12 luni: concentrare pe 2–3 cartiere sau localități, nu pe tot județul. Motivul nu e doar economia de drum — e și tehnic: profilul Google se clasează mai bine aproape de adresă (IV.1). Densitatea de clienți și densitatea de ranking se construiesc împreună.
Cererea de recomandare, cu cele două obiective declarate. La începutul lucrării:
„Am două obiective cu dumneavoastră: primul, să vă rezolv problema cu aparatul; al doilea, s-o rezolv atât de bine încât să mă recomandați cuiva care are nevoie de așa ceva. Vi se pare corect?"
La plecare:
„Înainte să plec, vă mai vine cineva în minte care are o problemă asemănătoare cu aerul condiționat sau cu frigiderul?"
Ce s-a schimbat: „Sound good?" din original a devenit „Vi se pare corect?" — o formulare prea asumat comercială la o vizită de reparație sună fals aici, unde clientul așteaptă un meseriaș, nu un agent de vânzări.
Recompensa pentru recomandare. Sumele americane (50–100 USD la service, 150–250 USD la montaj) nu se transferă, iar ratele-țintă publicate vin de la un furnizor de software de recomandări — INTERESAT, nu se construiește nimic pe ele. Structura procentuală se transferă: recompensa sub 5% din venitul anual, sau 5–10% din valoarea medie a lucrării. În România, forma obișnuită e reducerea, nu banii cash: 10% la următoarea intervenție pentru cel care recomandă, plus un beneficiu mic pentru clientul nou.
O regulă contraintuitivă: recomandarea în grupurile locale de Facebook trebuie să vină de la client, nu de la tine. Auto-promovarea într-un grup de cartier produce efectul invers.
Canale fizice, cu cost marginal aproape zero pentru cineva care oricum e deja acolo:
NECONFIRMAT aici, dar costul e aproape zero.Recuperarea a ce ai deja. O cadență de follow-up pe devizele netrimise sau nevândute recuperează 30–50%. Reactivarea bazei vechi de clienți funcționează prin telefon sau SMS, nu prin email. Ambele costă zero și se automatizează.
Cel mai bun raport efect/efort din toată partea asta: 25 de minute vizibile de măsurare. Un test A/B intern, același om și același scenariu: 25 de minute petrecute vizibil măsurând și fotografiind → 54% rată de închidere; 5 minute de evaluare din ochi → 31%. Sursa e unică și nepublicată, deci procentul e NECONFIRMAT — dar mecanismul (timp vizibil investit = percepție de competență) e universal, iar costul e zero.
Ce se parcurge, cu telefonul sau carnetul în mână tot timpul: fiecare cameră · poziția posibilă a unității exterioare · traseul de freon · tabloul electric și siguranța · expunerea la soare sau umbră · izolația și etanșarea ferestrelor · fotografii la echipamentul existent, tablou, termostat.
Cele cinci întrebări care se pun înainte de preț, nu după:
A cincea pusă prea devreme sună a interogatoriu. Semnul că au funcționat: clientul îți repetă propriul lui răspuns când discutați oferta — semn că a simțit soluția croită, nu vândută.
Prima vizită, în ordine: te prezinți cu numele și ce faci înainte să intri · dacă ai întârziat, spui asta explicit, nu treci peste · ceri voie pentru botoși, nu îi pui automat ca pe o regulă impusă. Costul: câțiva lei de botoși. Diferența față de meseriașul care intră cu bocancii e vizibilă în prima secundă.
O singură vizită, nu două. O programare la care e prezent un singur decident taie șansa de închidere cu până la 50%, pentru că devine necesară o a doua întâlnire. O propoziție la telefon rezolvă:
„Ca să nu mai fie nevoie de o a doua deplasare și să vă pot da un răspuns pe loc, ar fi bine să fiți amândoi acasă, dacă decizia o luați împreună."
Pentru un om singur, a doua deplasare nu e doar o ocazie pierdută — e o oprire consumată din densitatea de rută (IV.3).
Devizul se arată, nu se spune. Un PDF cu fotografiile de la fața locului și cele trei variante de preț, trimis pe WhatsApp în aceeași vizită sau imediat după. Câteva ore de construit șablonul, o singură dată — trivial pentru cineva din IT, imposibil pentru majoritatea concurenței.
Ordinea contează la plată. Dacă lucrarea se poate eșalona — 2–3 tranșe pe etape, sau plata cu cardul în rate fără dobândă dacă terminalul o permite — se spune înainte de suma totală, nu după. „Se poate și eșalonat, în 2–3 tranșe pe etape", apoi cifra. Finanțarea la locul vânzării din sursele americane nu există aici și a fost eliminată; a rămas doar ordinea prezentării, care e încredere scăzută — o singură sursă, dar cost zero.
Accesoriile se scriu, nu se menționează. Filtre superioare, protecție la supratensiune, suport antivibrație, hidroizolare, kit de scurgere cu pompă — fiecare ca linie separată cu preț propriu, niciodată „inclus" tacit sau spus din vorbă. Sursa e unică și probabil interesată (vinde software de prețuri), deci cifrele nu se folosesc; disciplina de a scrie fiecare accesoriu ca linie costă zero.
Cele trei variante îi dau clientului o poveste de repetat. Scopul ofertei pe trepte nu e doar să crească bonul — e să-i dea o justificare pe care s-o poată spune altcuiva: „Cea ieftină era prea simplă, cea scumpă avea lucruri de care n-aveam nevoie, asta avea garanția și s-a încadrat în buget." Deci plantezi tu fraza: „Mulți aleg varianta din mijloc pentru că are garanție pe manoperă și revizii incluse, fără să dea pe o funcție de care n-au nevoie." Mecanica ofertei pe trei trepte — și cifrele ei — sunt în Partea III.4.
Rescrise, nu traduse. În fiecare, tonul american de „closer" — întrebări rapide, aproape confruntative — a fost coborât la o conversație de meserie, cu „normal" și „firesc" ca amortizoare. Un ton prea antrenat sună fals și suspect la un client din Brașov. Nicio cifră de impact agregat nu are a doua sursă: se tratează ca „probabil ajută, cost zero", nu ca bază de plan.
„E cam scump."
„Când spuneți că e scump, vă gândiți că nu face banii ăștia, sau că e mai mult decât v-ați propus să cheltuiți acum?"
Separă obiecția reală de cea de moment, fără să te aperi. Sunt două probleme complet diferite și au două răspunsuri complet diferite.
„Trebuie să vorbesc cu soțul / soția."
„Normal. Care credeți că sunt primele două întrebări pe care vi le pune?"
Îl pregătești să fie avocatul tău în discuția din familie, în loc să dispari din proces.
„Vreau să mai cer și alte oferte."
„Firesc. Ca să comparați corect, uitați-vă la trei lucruri: dimensionarea aparatului pentru cameră, cine face efectiv montajul — firma sau un subcontractor — și ce garanție scrisă primiți pe manoperă, nu doar pe aparat."
Muți competiția de pe preț pe criterii pe care le controlezi. Toate trei sunt reale și verificabile, deci nu e un truc — e informația de care clientul chiar are nevoie ca să compare.
„Trebuie să mă mai gândesc."
„Sigur, e normal. Din experiența mea, când oamenii spun asta, de obicei ori nu sunt siguri de bani, ori nu sunt siguri că asta e soluția potrivită. La dumneavoastră care e?"
Dacă răspunde „banii": „Are sens. Dacă găsim o formă de plată mai comodă, soluția în sine vi se pare potrivită?"
„Mai lăsați ceva la preț?"
„Vă gândiți la un preț total mai mic, la plata în mai multe tranșe, sau încă vă lămuriți dacă asta e ce vă trebuie?"
Când ceva a mers prost — scriptul ASAP e în Partea VII.3, pentru că ține de operațional, nu de vânzare. Merită repetat aici doar motivul: două din primele trei reclamații din domeniu — întârzieri și comunicare slabă — n-au nicio legătură cu competența tehnică, iar 73% dintre clienți schimbă furnizorul după o experiență proastă.
Cum măsori dacă scripturile funcționează: o listă simplă cu obiecțiile primite, scriptul folosit și rezultatul (a semnat / a plecat / a revenit). După 20–30 de intrări se vede care obiecție e cea dominantă la tine — și de regulă nu e cea la care te așteptai.
Orizont 3–12 luni. Partea asta e singura din carte care încearcă să schimbe forma veniturilor, nu mărimea lor. Restul planului caută lucrări mai bine plătite; asta caută lucrări previzibile, plasate deliberat în lunile în care altfel n-ai nimic de făcut.
De unde vine: clusterul de practicieni/business (secțiunea 4, contradicție rezolvată), clusterul de vânzare-ofertă (C-76, C-78) și clusterul de piață Brașov (N-01 până la N-41, plus verdictul C.4). Detaliile: 01-filtrare\02-practicieni-business.md, 03-vanzare-oferta.md, 05-piata-brasov.md.
Ce trebuie spus înainte de orice cifră. Am intrat în research-ul ăsta cu o contradicție care părea fatală: o sursă (consultanți de M&A, marcată INTERESAT) spunea că abonamentele generează doar 1–4% din venitul total al unei firme rezidențiale și sunt „nesemnificative față de restul afacerii"; alte cinci surse spuneau că abonamentele sunt cel mai valoros lucru pe care îl poate avea o firmă de service. Ambele sunt adevărate, pentru că măsoară trei lucruri diferite:
Concluzia practică, care organizează toată Partea V: nu construi abonamentul ca sursă de profit direct — va rămâne mic procentual, mai ales la scară solo. Construiește-l ca mecanism de retenție + descoperire de reparații + venit plasat exact în lunile moarte.
Cifrele în dolari de mai sus sunt americane și sunt ordine de mărime pentru un mecanism, nu ținte. Ce se transferă e raportul dintre ele, care e stabil peste piețe: taxa e mică, ce vine după ea e mare.
Piața Brașov are deja două abonamente de mentenanță AC vândute de utilități, confirmate ca fenomen (nu ca preț, ambele stau pe pagina proprie a furnizorului, fără presă sau comparator care să le confirme):
| Produs | Preț | Durată | Structura |
|---|---|---|---|
| E.ON ServExpress Cool | 35 lei/lună | 24 luni | 1 vizită igienizare/an + 2 intervenții de urgență plafonate (650–750 lei) |
| PPC Service AC Clean | 27,35 lei/lună | 24 luni | aceeași structură |
Observația care schimbă tot: 35 lei/lună × 12 = 420 lei/an, adică mai mult decât o revizie generală vândută separat în Brașov (~300 lei, confirmat din două surse locale). Utilitățile nu concurează pe preț mic. Concurează pe plată feliată — deja pe factura de energie a clientului — și pe brand cunoscut. Asta înseamnă că nu ești obligat să intri sub ele.
Ce exclud, punct cu punct:
| Excludere | Ce înseamnă pentru tine |
|---|---|
| Nu includ freon / agent frigorific | Diferențiatorul central. Un abonament care spune explicit „completarea de agent e inclusă până la X" e alt produs, nu o variantă mai ieftină. |
| Nu includ piese | Al doilea diferențiator. Piesele mici (condensator de pornire, siguranță, garnitură) sunt ieftine pentru tine și scumpe ca surpriză pentru client. |
| Doar client existent de electricitate/gaz al furnizorului | Oricine nu e clientul lor e automat în afara ofertei. |
| Doar mono-split 9–18.000 BTU | Multi-split, 24.000 BTU, casetă, duct — toate libere. |
| Doar aparat ieșit din garanție, sub 10 ani vechime | Aparatul nou (primul an) și aparatul vechi de 12 ani — ambele libere. |
| Zero ofertă comercială | Segmentul HoReCa / comercial ușor e complet liber. Vezi V.5 și Partea VI. |
Regula de poziționare:
Abonamentul propriu se poziționează deasupra prețului utilităților, pe completitudine — nu sub el, pe preț. Marja de la o vizită pe an la 27–35 lei/lună e deja subțire; un abonament mai ieftin decât al lor nu e un produs, e o pierdere programată.
Al treilea avantaj, care nu costă nimic: viteza și proximitatea. Timpul de răspuns al utilităților la „urgență" nu e publicat nicăieri. Un frigotehnist din Brașov poate promite explicit aceeași zi sau a doua zi în municipiu și în centura de navetă — o companie națională nu poate egala asta local. Diferențiatorul e deja adevărat structural (24–48h și 4,9 stele la firmele locale, față de 3–5 zile și 2,3–4,08 stele la lanțurile de retail); doar că nu e exploatat comercial de nimeni.
Două semnale de urmărit, nu de folosit ca argumente:
Prețul se calculează din costul propriu, niciodată copiat de la concurent. Asta e una dintre cele trei greșeli fatale documentate în cluster, cu exemplu concret: un plan american vândut la 179 USD/an al cărui cost real de livrare depășea 200 USD — firma plătea ca să aibă abonați.
Calculul de cost, la scara ta. Se face în două coloane, pentru că Partea III are două cifre cu roluri diferite: podeaua de 100 lei/oră (sub ea fiecare oră consumă capital, III.1) și tariful de lucru real de 180 lei/oră — pragul de 4× din III.6, sub care lucrezi structural subevaluat. Aplicat pe abonament, la 420 lei/an încasat:
| Structură | Ore/an (cu deplasare) | Cost la podea (100 lei/h) | Marjă | Cost la tarif real (180 lei/h) | Marjă |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 vizită/an (structura E.ON) | ~2 h | ~200 lei | ~52% | ~360 lei | ~14% |
| 2 vizite/an | ~4 h | ~400 lei | ~5% | ~720 lei | −71%, pierdere |
Coloana din dreapta e cea care contează, și e mult mai severă decât părea. La două vizite pe an și preț de utilitate, abonamentul nu doar că nu produce profit — pierde bani, iar pierderea e mascată de faptul că încasarea vine în avans. Chiar și la o singură vizită, marja de 14% e sub ținta de 10% doar cu un fir de ață.
Concluzia practică e mai tăioasă decât în versiunea anterioară: abonamentul rezidențial la 35 lei/lună nu e un produs de profit, e un produs de acces — îți cumperi dreptul de a fi în casa omului o dată pe an, iar profitul vine din ce constați și ofertezi acolo (V.4). Cine îl vinde ca sursă de venit direct pierde bani la fiecare reînnoire.
Verificarea numerică a concluziei de la începutul părții rămâne, doar că mai apăsat: la două vizite pe an și preț de utilitate, abonamentul nu produce profit direct. Ori vinzi o singură igienizare inclusă plus drepturi (prioritate, discount plafonat), ori prețul urcă. Ambele variante sunt corecte; ce nu e corect e să promiți două vizite complete la 35 lei/lună și să speri.
Cele trei praguri de sănătate ale unui program de abonamente:
| Prag | Ținta | Situația ta |
|---|---|---|
| Marjă brută | peste 35% | atinsă doar la 1 vizită inclusă, sau la preț peste 420 lei/an |
| Rată de reînnoire | peste 75% | vezi V.3 — reînnoirea automată o duce la 85–90% |
| Cost de achiziție | sub 50 USD (alertă peste 75 USD) | ~zero — se oferă la finalul unei lucrări deja plătite. Ăsta e avantajul structural al unui solo. |
Cele trei greșeli fatale, în formă românească:
Structura propusă — de testat, nu confirmată ca preț de piață. Cifrele de mai jos sunt construite din costul calculat mai sus plus țintele de marjă pe niveluri (25–35% / 35–45% / 40–50%), nu găsite pe piață. Sunt marcate NECONFIRMAT până la primele 20 de abonamente vândute:
| Nivel | Preț propus | Ce include | Ce NU include |
|---|---|---|---|
| Bază | ~35 lei/lună | 1 igienizare completă/an, în fereastra de pre-sezon; verificare presiuni, superheat, electrică; raport scris cu poze | agent frigorific, piese, urgențe |
| Complet (nivelul care trebuie să se vândă) | ~55–65 lei/lună | tot de la Bază + a doua vizită, post-sezon + completare agent până la limita scrisă + piese mici sub un prag în lei + prioritate în vârf de sezon | piese mari, reparații majore, montaj nou |
| Comercial ușor | per aparat, nu per locație | vezi V.5 | — |
Regula din Partea IV.4 se aplică și aici: dintr-o ofertă în trei variante, 50–60% aleg mijlocul. Nivelul „Complet" e motorul, iar „Bază" există ca să facă mijlocul să pară rezonabil.
Ce se include și nimeni nu include:
Ce nu se include niciodată: intervenții nelimitate, agent fără limită, piese fără prag, sau promisiuni de timp de răspuns pe care nu le poți ține într-o zi de 40 °C cu telefonul sunând continuu.
Ăsta e cel mai bun raport efect/efort din tot research-ul de vânzare, și e o schimbare de moment, nu de conținut:
| Când propui | Conversie |
|---|---|
| La finalul montajului, pe loc | 60–70% |
| Într-o campanie ulterioară către aceiași clienți | 20–30% |
Raport de 3–5×, cost zero. Cifrele sunt americane și sunt ordin de mărime, dar mecanismul e universal: la finalul montajului clientul tocmai a plătit, aparatul e nou, încrederea e la maxim și tu ești încă acolo. Peste trei săptămâni ești o notificare pe telefon.
Rata realistă de acceptare medie, oferită la fiecare client servit (nu doar la montaje), e 20–30%. Cele două cifre nu se contrazic — 60–70% e la finalul unui montaj, 20–30% e media pe toate tipurile de lucrare. La 100–150 de clienți serviți în primul an înseamnă 20–40 de abonați, suficient cât să umple câteva zile pe lună exact în sezonul mort.
Ritmul de construire, luat ca metodă (structura e făcută explicit pentru un om singur):
| Perioadă | Abonamente noi/lună | Total activ |
|---|---|---|
| Lunile 1–3 | 3–6, la 15–20 lucrări/lună | 10–18 |
| Lunile 4–6 | — | 10–20 |
| Lunile 7–12 | — | 20–40 |
Reînnoirea e a doua decizie de structură, luată tot o singură dată:
| Mecanism | Retenție |
|---|---|
| Reînnoire automată | 85–90% |
| Reînnoire manuală | 50–60% (pierdere de 40–50%/an) |
| Automată + memento personalizat de la tehnicianul care a fost ultima dată + apel în 30 de zile de la expirare | 80–85% |
| Benchmark general de piață | 65–75% |
Mecanismul (automat bate manual) e psihologie a inerției, universală. Cifrele exacte sunt americane.
Forma românească, realistă pentru un PFA/SRL mic: nu card salvat cu debitare automată — e greu de administrat singur și ridică întrebări de conformitate. Forma care funcționează: factură recurentă lunară sau anuală + contract care se prelungește automat dacă nu e denunțat cu 30 de zile înainte + memento programat pe WhatsApp, trimis în numele tău, nu dintr-un sistem generic. Ultima parte e exact tipul de automatizare care se scrie într-o după-amiază (Partea IX.2).
DE VERIFICAT LEGAL — clauza de prelungire tacită într-un contract cu un consumator. Trebuie să fie explicită, vizibilă și denunțabilă fără penalizare; altfel riscă să fie clauză abuzivă. Nu e un obstacol, e o chestiune de redactare — dar se redactează corect din prima, nu după prima reclamație.
Scriptul, la finalul montajului:
„Aparatul e montat, pornit și verificat. Ca să nu ajungeți să-l curățați o dată la doi ani, am un abonament de întreținere: X lei pe lună. Vin de două ori pe an — o dată înainte de vară și o dată toamna — completarea de freon e inclusă până la limita din contract, și dacă se strică ceva în iunie sau iulie intrați la rând înaintea celor fără abonament, când altfel se așteaptă trei-cinci zile. Vă las hârtia acum sau v-o trimit pe WhatsApp?"
Ce face fiecare bucată: numește durerea concretă (așteptarea din iulie), nu beneficiul abstract („liniște"); pune diferențiatorul real (freonul) în propoziție, nu în anexă; și închide cu o alegere între două feluri de a spune da, nu cu o întrebare de da/nu — același mecanism din Partea IV.4.
Ce nu se spune — „ca să vă rămână în garanție", dacă nu e adevărat pentru marca aceea. Unii producători chiar condiționează garanția de mentenanța anuală documentată, alții nu. Se verifică per marcă înainte de a o spune; e o afirmație verificabilă de client în cinci minute și te costă tot dacă e greșită.
Aici abonamentul își plătește chiria: cele două vizite plătite se execută în martie–mai și septembrie–noiembrie, adică exact în extrasezonul tău. Nu e o coincidență fericită, e motivul pentru care produsul merită construit.
| Vizita | Fereastră | Ce se face | Ce se descoperă și se vinde acolo |
|---|---|---|---|
| 1 — pre-sezon | 15 martie – 10 mai | igienizare completă (turbină + tavă de condens, nu doar filtre), curățare condensator, verificare presiuni și superheat/subrăcire, verificare electrică (condensator de pornire, contactor, strângeri) | condensator îmbătrânit sub toleranță, scurgere lentă, aparat subdimensionat, al doilea aparat pentru altă cameră |
| 2 — post-sezon | 15 septembrie – 15 noiembrie | verificare mod încălzire și degivrare, scurgere condens, curățare, verificare traseu și izolație | pregătirea de iarnă, lucrări adiacente la încălzire, upgrade înainte de sezonul următor |
Regula tare de calendar:
Nicio vizită de abonament nu se programează între 15 mai și 15 septembrie. Fereastra de vârf se păstrează integral pentru montaje și pentru urgențele abonaților — care sunt exact ce ai promis în contract și exact motivul pentru care clientul plătește.
Câți abonați încap. 40 de abonați × 2 vizite = 80 de vizite/an, la ~1,5–2 h fiecare cu deplasare ≈ 120–160 de ore, împrăștiate pe cele ~7 luni de extrasezon: 4–6 zile pe lună. Încape confortabil. Plafonul teoretic e mult mai sus (4 vizite/zi × 20 de zile × 7 luni ≈ 560 de sloturi), dar plafonul realist, cu IT-ul în paralel și cu 2 zile pe săptămână rezervate, e undeva la 100–150 de abonați. E un calcul propriu, nu o cifră de sursă — se recalibrează după primul an real.
Descoperirea de reparații e indicatorul care spune dacă abonamentul funcționează. Mecanismul confirmat: 50 de abonamente generează 6.600+ USD/an în lucrări găsite la vizite — comparabil cu taxa în sine. Măsura practică: procentul vizitelor de mentenanță care se termină cu o reparație facturabilă. Dacă e sub ~30%, ori nu te uiți destul, ori te uiți și nu propui. Ambele se repară în aceeași vizită următoare.
Registrul — partea de IT. O singură foaie sau o aplicație mică: client, echipament, serie (nu nume de client — vezi VII.5), data de start, vizitele făcute, fereastra următoare, ce s-a găsit, ce s-a propus și ce a refuzat. Din ea ies automat: memento-urile de programare, memento-ul de reînnoire personalizat, lista de lucrări propuse și refuzate (care e cea mai bună listă de vânzare pe care o vei avea vreodată) și, pentru clienții comerciali, registrul F-gaze din V.5. Se construiește o dată, în decembrie–februarie. Detaliile în Partea IX.2.
Aici abonamentul încetează să fie un instrument de retenție și devine venit cerut de lege. Diferența comercială e totală: la rezidențial convingi un om că merită; la comercial îi arăți ce i se întâmplă dacă nu.
Cele trei straturi legale, fiecare cu obligație proprie:
| Temei | Ce impune | Ce lucrare generează |
|---|---|---|
| Regulamentul F-gaze, art. 4 (identic aplicabil în RO, transpunere UE) | ≥5 tone CO₂e — verificare de etanșeitate anuală; ≥50 tone CO₂e — la 6 luni; evidențe păstrate minimum 5 ani | verificare programată + orice remediere descoperită la ea |
| Reg. (CE) 852/2004, art. 5 + HACCP | control obligatoriu al temperaturii; frigider ≤8 °C, congelator ≤−18 °C, înregistrare minimum 2×/zi, păstrare minimum 3 luni | monitorizare, calibrare, jurnal — vezi Partea IX.1 |
| HG 984/2005 | sancțiuni | vezi asimetria de mai jos |
Asimetria amenzilor e argumentul de vânzare, și e onest:
Amenda scumpă nu e pentru hârtii. E pentru frigiderul care chiar a cedat. Asta înseamnă că vinzi împotriva celor 30.000–40.000 lei, nu împotriva celor 1.500 — și că produsul care contează nu e dosarul, e echipamentul care nu se oprește și dovada că nu s-a oprit.
Controlul e real, nu teoretic: bilanțul Comandamentului Estival ANSVSA 2026 — 2.959.200 lei în amenzi, 279 de sancțiuni, 45 de unități oprite.
Structura de preț: per aparat, nu per locație. Referința americană e 150–500 USD/aparat/an, NECONFIRMAT ca nivel absolut pentru România — dar structura se copiază direct. Un restaurant cu o cameră de răcire, una de congelare și patru vitrine nu e „un client", e șase aparate. La restaurante mici, modelul dominant nu e abonamentul lunar, ci vizita trimestrială facturată (85–250 USD/vizită în SUA) — mai ușor de vândut unui HoReCa mic, care nu semnează abonamente dar aprobă o factură trimestrială fără discuție.
Și frecvența joacă în favoarea segmentului: igienizarea se face 1×/an la rezidențial, 1×/6 luni la birouri și magazine, 1×/3 luni la restaurante. Un restaurant valorează, doar din frecvență, de patru ori un apartament.
Aceeași lecție, pe alt drum. Verdictul de parteneriat din clusterul Brașov ajunge exact aici, venind din direcție opusă: oferta de 70 EUR/locație pentru revizii la lanț de retail e favorabilă doar la 1 aparat/locație (350 lei vs. 300 lei preț de piață); la 2 aparate captează 58% din valoare, la 3 aparate doar 39%. Se negociază per aparat, nu per locație. Când două lanțuri independente de cercetare ajung în același loc, acolo se investește.
Golul care e și oportunitate. Nu există niciun preț public de frig comercial în Brașov, deși sunt minimum trei firme locale active. Nu ai benchmark — deci prețul se construiește exclusiv din costul propriu (pragul de 100 lei/oră din Partea III). Consecința inversă: cine publică primul un preț pe segmentul ăsta devine referința. E cea mai curată diferențiere din tot research-ul de piață.
Produsul de monitorizare, pe scurt. Modelul rezultat din clusterul IT/legal: senzori instalați + alertare pe WhatsApp/telefon + jurnal automat exportabil pentru DSVSA + intervenție fizică inclusă. Ordin de mărime propus, NECONFIRMAT: 800–1.500 lei instalare unică + 150–300 lei/lună pentru un pachet de 3 senzori, cu o variantă doar-software de la 80–120 lei/lună. Clienți: restaurante, cofetării, măcelării, farmacii mici. Protocolul de alarmă la 3 noaptea (alarmă critică → intervenție în 1–2 h pe tarif de urgență prestabilit; alarmă de prag → verificare a doua zi; clienții fără contract de urgență nocturnă primesc alerta oricum, dar știu din contract că intervenția fizică vine a doua zi) e tratat integral în Partea VI.4, iar produsul în Partea IX.1.
Avertismentul de asigurare, care nu se negociază:
Nu vinde niciodată abonamentul comercial ca „vă acoperim amenda". Amenzile sunt excluse din orice poliță găsită, în toate variantele. Iar polița standardizată de Răspundere Civilă Publică exclude expres bunurile aflate în grija, custodia sau controlul asiguratului — adică exact marfa clientului. Se vinde ca „amenda nu se mai întâmplă", nu ca „amenda o plătim noi". Extinderea de „grijă, custodie și control" se negociază separat, înainte de primul contract comercial — Partea VI.5.
Cum măsori Partea V, în ordine: numărul de abonamente active (urmărit săptămânal, e indicatorul unic al programului) · rata de acceptare la finalul montajelor, separat de restul lucrărilor · procentul vizitelor care descoperă o reparație facturabilă · rata de reînnoire la 12 și 24 de luni · câte vizite de abonament au căzut, din greșeală, între 15 mai și 15 septembrie (ținta: zero).
Partea V a arătat cu ce argument se vinde abonamentul comercial. Partea VI arată cine e clientul, ce te costă să intri la el și ce ți se poate întâmpla acolo. Nu se repetă temeiul legal — e la V.5.
Trei observații independente, din trei direcții de cercetare diferite, ajung la aceeași concluzie.
Prima: concurența numărabilă. Pe „reparații camere frigorifice" sunt listate național 18 firme. Nu 18 în Brașov — 18 în România. Directorul nu e neapărat exhaustiv, dar ordinul de mărime spune totul: pe montaj de aer condiționat rezidențial concurezi cu sute de oameni în oraș, aici cu unități la nivel de țară. Firmele care există sunt orientate pe contracte de lanț — Kaufland, Lidl, Profi, benzinării — și lasă complet descoperit clientul mic: restaurantul independent, măcelăria de cartier, cofetăria, pensiunea. Nișa nu e o piață goală. E un segment pe care concurența îl ignoră deliberat pentru că e prea mic pentru o echipă — și exact de mărimea potrivită pentru un om singur.
A doua: golul demografic. Institute of Refrigeration (UK) semnalează un „gol de mijloc" în RACHP — aproape nu există ingineri de 25–40 de ani în meserie. Semnalul e britanic, DE VERIFICAT pentru România, dar direcția e aceeași peste tot în Europa: intră puțini, ies mulți la pensie. Cine intră acum, la vârsta beneficiarului, intră într-un deficit structural, nu într-o oportunitate de conjunctură. Asta schimbă orizontul: nu construiești pentru un vârf de trei ani, ci pentru o cerere care crește pe măsură ce oferta se subțiază.
A treia: sezonalitatea, care aici pur și simplu nu există. Curba de cerere din Partea VIII.1 arată frigul comercial ca singura linie care nu coboară niciodată sub 3 și stă la 5 timp de patru luni. Camerele frigorifice merg și în ianuarie. O firmă HVAC tipică vede venitul lunar căzând de la 250.000 USD în iulie la 85.000 USD în octombrie — −66% în 90 de zile, cu costuri fixe neschimbate. Asta e profilul unei firme dependente exclusiv de AC rezidențial. Frigul comercial e antidotul structural la exact acea curbă, iar în cazul de față e al doilea antidot, peste venitul IT.
Diferența de poziționare, în cifre. Constatarea rezidențială standard în România e ~50 lei, cu practica „gratuită dacă accepți reparația". Constatarea comercială la o firmă profesionistă e ~210 lei (42 €). Aproape 4×, pentru aceeași oră de om. Nu pentru că lucrarea e de patru ori mai grea, ci pentru că clientul cumpără altceva: continuitatea afacerii lui, nu confortul lui.
Din asta iese regula de import invers, valabilă cât timp faci ambele segmente:
Nu importa niciodată practica rezidențială în comercial. La comercial constatarea se plătește întotdeauna, indiferent dacă lucrarea se face sau nu. E singura greșeală care șterge, dintr-o mișcare, diferența de poziționare de 4×.
Riscul e real și nu se rezolvă din cercetare: sub presiunea concurenței, un om care vine din rezidențial alunecă natural spre „vin să văd, nu vă costă nimic". E o decizie de disciplină, nu de piață.
Ancorele de preț din România — București, deci în afara zonei, păstrate strict ca verificare de interval, fiecare dintr-o singură firmă:
| Lucrare | Preț | Sursă |
|---|---|---|
| Revizie cameră mică <20 mc | 400–650 lei | instalareac.eu, în afara zonei |
| Mentenanță cameră medie 20–50 mc | 600–900 lei | instalareac.eu, în afara zonei |
| Igienizare vaporizator | 250–400 lei | instalareac.eu, în afara zonei |
| Revizie cameră de congelare >100 mc | 900–1.500 lei | instalareac.eu, în afara zonei |
| Test de etanșeitate F-Gas (obligatoriu legal) | 350–600 lei | instalareac.eu, în afara zonei |
| Abonament lunar per echipament | 1–5 aparate 30 € · 6–10 aparate 26 € · 11–15 aparate 24 € · 16+ aparate 22 € | lancom.ro, în afara zonei |
| Intervenție punctuală | 42 € constatare + 42 €/oră manoperă | lancom.ro, în afara zonei |
| Deplasare | 30 € + TVA în oraș; 0,5 €/km dus-întors în afara lui | lancom.ro, în afara zonei |
Nu sunt prețuri de copiat — sunt dovada că intervalul există. Prețul propriu se construiește din banda de lucru din Partea III, pentru că în Brașov nu există niciun preț public pe segmentul ăsta (V.5).
Și o confirmare care închide un cerc. Tariful Lancom de 42 €/oră înseamnă ~210 lei/oră. Cade exact în banda de 180–230 lei/oră obținută complet independent la III.6, din raportul de 5× aplicat pe salariile din România. Adică: o firmă românească reală, care trăiește din frig comercial, taxează fix cât spune testul teoretic că trebuie taxat. E a patra confirmare independentă a aceleiași benzi — cost propriu, salarii, prețuri de retail, și acum un tarif publicat de un concurent din branșă. Ce se reține din tabel e altceva: un restaurant cu 5 echipamente la 30 €/lună face 150 €/lună venit recurent înainte de orice intervenție facturată separat — iar reparațiile se facturează pe deasupra.
Și o țintă publicată de bătut: Lancom afirmă 93% rezolvare din prima vizită pe 1.200+ intervenții/an, cu SLA de 24 h. Un om singur cu stocul corect pe mașină (Partea VII.1) poate concura direct pe indicatorul ăsta din prima lună. Nu cere scară. Cere piesele potrivite la bord.
Cele patru tipuri, în ordinea în care merită abordate:
| Tip de client | De ce e bun | Ce te costă | Unde e în zonă |
|---|---|---|---|
| Restaurant / pizzerie independentă | frecvență de igienizare 1×/3 luni, 4–8 aparate, obligație HACCP directă | program de intervenție care se suprapune peste serviciul lui | Brașov centru, Bartolomeu, Astra, Tractorul |
| Măcelărie / brutărie / cofetărie de cartier | risc maxim pe marfă, deci cea mai mare disponibilitate de a plăti prevenție | vitrine multe, echipamente vechi și eterogene | centura de navetă: Săcele, Codlea, Râșnov, Ghimbav, Cristian |
| Pensiune / restaurant de munte | sezon inversat (Partea VIII.2), plătește bine, are puțini furnizori disponibili | distanța — se rezolvă prin rutare, nu prin tarif per km | Predeal, Poiana Brașov, Bran, Moieciu |
| Farmacie mică / cabinet | obligație de calibrare cu temei legal RO direct, lucrare scurtă, preț fix | certificatul metrologic cere partener acreditat RENAR | tot orașul |
De ce zona montană nu se taxează pe km. Norma confirmată în Brașov, din trei firme locale independente, e o taxă de deplasare fixă: 50 lei în program, 100 lei în afara programului. Tariful per km e INFIRMAT ca normă locală — singura sursă care îl publică e din București. Consecința operațională e cea din Partea VII.2: zona montană se rutează, nu se tarifează. O zi cu patru clienți pe axa Râșnov–Bran–Moieciu e profitabilă; un drum singur la Moieciu pentru 100 lei taxă de deplasare nu e. Clientul de munte se vinde ca abonament tocmai pentru că abonamentul îți dă dreptul să alegi ziua în care mergi acolo.
Canalele prin care vin clienții comerciali — niciunul cu buget lunar de reclamă:
Ușa de intrare: mașina de gheață. Curățarea completă e o lucrare de sine stătătoare, obligatorie 2×/an prin recomandarea producătorilor și a autorităților sanitare, vândută separat (~650 USD serviciu complet sau abonament de la 170 USD/lună în SUA — NECONFIRMAT ca sumă pentru România). E lucrarea perfectă de primă vizită: mică, recurentă, obligatorie, cu preț mic în raport cu restul echipamentelor și fără nicio concurență din partea montatorilor de aer condiționat. Cine îți dă mașina de gheață îți dă apoi camera de frig și vitrinele. Se vinde ca abonament separat, după modelul RO confirmat de 30 €/lună/echipament.
Capcana de evitat de la început: subcontractarea pentru firme de facility management. Pare volum garantat exact când ai cea mai mare nevoie de flux. Calculul britanic: după rețineri la sursă (~20%) și costuri proprii — combustibil, scule, asigurare, materiale avansate, zile pierdute cu ofertare — un tarif de 300 £/zi lasă efectiv 130–180 £, adică 40–60%. Procentul e NECONFIRMAT pentru România și sursa e unică, dar principiul se verifică direct în momentul în care apare oferta: intermediarul reține în jur de jumătate din tarif, iar tu preiei tot riscul de execuție. Echivalentul local e lucrul pentru lanțuri printr-o firmă intermediară de mentenanță. Nu e interzis — dar nu se acceptă înainte de a calcula tariful net pe oră și de a-l compara cu cele 100 lei/oră din Partea III.
Sculele. Peste dotarea de bază din Partea II.1, frigul comercial cere:
| Echipament | Interval de preț (sursă SUA, NECONFIRMAT în lei) | Observație |
|---|---|---|
| Recuperator de agent frigorific portabil | 250–1.200 USD; atelierele mici serioase cumpără 450–700 USD | obligatoriu legal, nu opțional |
| Unitate de recuperare pe cărucior | 700–2.900 USD | doar dacă intri pe volume mari |
| Cântar de agent frigorific | 50–350 USD | fără el nu poți completa registrul F-gaze |
| Set manometre | 40–200 USD | |
| Furtunuri de rezervă | 20–90 USD | consumabil, nu investiție |
| Accesorii + taxe de eliminare | +10–25% peste prețul aparatelor | poziția pe care toată lumea o uită la buget |
Ordinul de mărime util pentru planificare: câteva sute până la ~1.500 USD pentru un recuperator plus accesorii de nivel „atelier mic serios". Cifrele nu sunt convertibile direct în lei — se folosesc ca structură de buget, nu ca preț.
Există și o regulă de calcul care circulă în surse: tariful facturat ≈ 3× costul complet al orei de tehnician (costul complet fiind 42–65 USD/oră: salariu + taxe + asigurări). Nu o folosi ca preț — folosește metoda din Partea III.2, care pleacă de la costurile tale reale și de la o mașină pe care o ai deja. Regula ×3 e utilă doar ca verificare de plauzibilitate: dacă rezultatul tău iese mult sub 3× costul real al orei, ai greșit undeva.
Cunoașterea care se adaugă. Frigul comercial nu e aer condiționat mai mare. Diferă:
Checklistul de mentenanță preventivă e piesa care transformă o vizită într-un document predabil. E în Anexa B, dar rolul lui aici e comercial: standardizarea listei de operațiuni e ceva ce industria, surprinzător, nu face — deci a avea o listă scrisă, semnată, lăsată clientului e un diferențiator care nu costă nimic. Dacă lista proprie se dovedește incompletă, sursa de completat e ghidul IOR/BRA „Guide to Good Commercial Refrigeration Practice" (9 părți, secțiune dedicată de service/mentenanță) — accesibil doar contra cost sau cu membership, deci de investigat, nu de presupus.
Argumentul cu care se vinde mentenanța preventivă. Nu „ca să nu se strice". Clientul trebuie să vadă calculul: programele de PM produc economii de 3.000–6.000 USD/magazin/an și costuri evitate de 6.000–18.500 USD/an; magazinele care duc PM la 30–40% din bugetul de mentenanță au costuri totale cu 20–35% mai mici pe 5 ani. Sumele sunt americane și NECONFIRMAT ca nivel pentru România. Principiul e confirmat independent și tehnic, din propriul material: murdăria simultană pe condensator și vaporizator crește raportul de compresie cu 106% (Partea VII.4). Aia nu e o opinie de vânzător. E fizică, și se poate arăta pe manometru, la fața locului.
Ultimul argument, cel mai concret pentru piața românească: o singură acțiune ANPC pe litoral a produs 206 amenzi, peste 1 milion de lei, 15 suspendări de activitate, printre neconformități figurând frigidere neigienice cu depuneri de gheață și rugină. „Gheața de pe vaporizator îți poate închide localul" nu e o amenințare abstractă — e o acțiune documentată de presă.
Regula care protejează somnul și vinde contractul, simultan. Accesul la intervenție de urgență în afara programului se oferă exclusiv clienților cu contract. Practica e confirmată de două surse independente (firme britanice care își publică tarifele; și modelul american, unde membrii cu plan de mentenanță „sar în fața cozii" la programare). Formularea către client:
„Dacă vrei să mă poți suna noaptea, ai nevoie de contract. Fără contract, te iau a doua zi, în ordinea programărilor."
E simultan argument de vânzare și singura apărare structurală a unui om singur. Mecanismul funcționează și în sens invers, ca instrument de calendar: preventivele se pot muta, urgențele nu. Prioritatea la programare e valuta cu care se vinde contractul, iar vizitele programabile sunt exact ce umple lunile moarte (Partea VIII.4).
Facturarea lunară, nu anuală. Rata medie de reînnoire a contractelor e 60% (55–65% manual); cu reînnoire automată și un apel la 30 de zile urcă la 80–85%; iar abonamentele cu plată lunară se reînnoiesc la 90–95%, față de 75–85% la plata anuală. Procentele sunt din HVAC-R generic, NECONFIRMAT specific pentru frig comercial RO, dar diferența e prea mare ca să fie zgomot. Pentru un om singur, un abonament lunar automatizabil (card / debit direct) e infinit mai stabil decât o factură anuală mare, ușor de amânat de client — și se potrivește exact peste modelul RO confirmat de 22–30 €/lună/echipament.
Merită și raportul de valoare, chiar dacă sumele nu se transferă: un client „doar service" valorează 1.200–3.500 USD pe viață, un client cu plan de mentenanță până la 47.200 USD — un ordin de mărime, ×15. Iar 30–40% dintre vizitele de revizie descoperă o reparație plătită. Asta e argumentul economic pentru a face reviziile chiar dacă marja pe vizita în sine e mică: vizita nu e produsul, e canalul.
Scope creep — endemic la HoReCa. „Mai uită-te și la asta cât ești aici" apare la fiecare vizită, iar cauza e că furnizorul vrea să spună „da". La un restaurant, tentațiile sunt hota, plita, mașina de spălat vase — echipamente care nici măcar nu sunt în meseria ta. Remediul e unul singur și e scris: contractul enumeră nominal echipamentele acoperite, și spune explicit ce nu face. Orice altceva e ofertă separată, cu preț confirmat înainte (regula din Partea III.5).
Termenele de plată — capcana #1. Lucrarea comercială are termene de 30–60 de zile. Un portofoliu prețuit cu ipoteze rezidențiale (plata pe loc, la finalul intervenției) poate fi profitabil pe hârtie și insolvent în bancă. 40% dintre firmele HVAC citează cash-flow-ul drept problema numărul unu. Regulile care contracarează:
NECONFIRMAT ca procent exact (sursă unică, SBA), dar cu 2–3 clienți comerciali la început concentrarea nu e un risc teoretic — e situația implicită. Al treilea client comercial nu e lux, e management de risc.De ce contează atât: un distribuitor cu marjă netă de 2% are nevoie de 500.000 USD vânzări noi ca să acopere o pierdere de 10.000 USD. Raportul e independent de monedă și de scară. O singură factură neîncasată poate șterge profitul de la zeci de clienți buni.
Protocolul de 3 noaptea, scris în contract înainte de a fi nevoie de el:
| Situație | Ce se întâmplă |
|---|---|
| Alarmă critică (temperatură în afara pragului, client cu contract de urgență nocturnă) | intervenție în 1–2 h, pe tarif de urgență prestabilit în contract, nu negociat la telefon |
| Alarmă de prag (deviație fără risc imediat) | verificare a doua zi, în program |
| Client fără contract de urgență nocturnă | primește alerta oricum — dar știe din contract că intervenția fizică vine a doua zi |
Punctul important e ultimul rând. Alerta se trimite întotdeauna, pentru că e ieftină și pentru că marfa e a lui. Ce se cumpără cu contractul nu e informația, e prezența ta.
Multiplicatorul de urgență rămâne o CONTRADICȚIE DESCHISĂ: sursele americane din retail alimentar spun ×2–3, datele Yelp citate de commusoft spun +10–20%. Sursa însăși notează divergența ca semn că nu există standard de piață. Niciuna dintre cele două firme RO găsite nu publică multiplicatorul separat de tariful de bază. Decizia proprie, până la date: noaptea și în weekend se aplică tariful de urgență din contract, stabilit la semnare — și el se calculează, ca tot restul, din costul real al orei, plus faptul că a doua zi vei lucra obosit.
Cei patru indicatori pe care îi urmăresc mentorii de frig comercial — și dintre care trei se aplică direct unui om singur: reducerea revenirilor · scurtarea timpului de diagnosticare · creșterea ratei de rezolvare din prima vizită · (reducerea fluctuației de personal — nu se aplică încă). O parte semnificativă din costul unei urgențe vine din piese urgentate și transport rapid, nu din manoperă — ceea ce înseamnă că problema de stoc e o problemă de preț, nu doar de logistică (Partea VII.1).
Aici e singurul loc din tot planul unde o greșeală poate închide afacerea într-o zi.
Expunerea, formulată direct. Un om singur care intră la un client cu stoc de 50.000 € în camera de frig, fără răspundere civilă profesională, își riscă tot patrimoniul. Firma de service poate fi trasă la răspundere pentru marfa clientului dacă intervenția a cauzat avaria. La clienți farma sau laborator, limitele recomandate în surse ajung la 1 milion USD.
Cele două capcane de poliță, în ordinea gravității:
Nivelul primei e NECONFIRMAT — de verificat cu un broker înainte de primul client comercial cu stoc mare, nu după.
Dosarul de mentenanță e mecanismul de apărare, nu hârtia. La o daună, asigurătorul cere: fotografii, jurnale de temperatură calibrate, rapoarte scrise, istoric de mentenanță. Consecința care schimbă complet felul în care se vinde contractul:
Polița clientului nu acoperă daune produse de întreținere neglijentă. Fără dosar de mentenanță documentat, asigurătorul refuză plata către client.
Deci documentația din Partea VII.5 nu e birocrație și nu e marketing. E simultan: apărarea ta la o daună, condiția ca el să fie despăgubit, și cel mai puternic argument de vânzare al contractului — „fără dosarul de mentenanță de la mine, asigurarea ta nu plătește." Trei funcții, un singur document.
Registrul F-gaze, vândut separat. Operatorii peste 5 t CO₂e trebuie să țină evidența datei, tipului și cantității de agent adăugat sau recuperat, a tehnicianului certificat și a rezultatelor verificărilor, păstrată minimum 5 ani. Obligația e a clientului, nu a ta. Deci ținerea registrului e un serviciu vandabil separat, nu o obligație ascunsă în prețul intervenției. Cuantumul sancțiunilor RO e NECONFIRMAT (competența e la Garda de Mediu), dar structura obligației e identică în toată UE.
Riscul pe care nu-l acoperă nicio poliță: tu. 42% dintre proprietarii de firme HVAC au trăit burnout în ultima lună, iar cauza structurală e dependența de patron ca punct unic de decizie. Cifra e NECONFIRMAT (reținută dintr-un rezumat de căutare). Situația specifică de aici o dublează, nu o împarte: un om singur care ține și IT-ul în paralel are două puncte unice de eșec, nu unul. De aici, două limite operaționale care nu se depășesc: gradul de încărcare rămâne la 70–85%, nu peste (Partea VII.2), și tot ce se poate automatiza se automatizează (Partea IX.2).
Rezerva de numerar. Recomandarea standard e 3–6 luni de cheltuieli operaționale. Pragul e construit pentru o firmă 100% dependentă de aer condiționat — nu pentru cineva cu venit IT în paralel și cu o linie de frig comercial fără sezonalitate. Nu s-a găsit nicio sursă care să recalculeze pragul pentru un operator cu venit alternativ, deci rămâne CONTRADICȚIE DESCHISĂ: rezerva e necesară, nivelul ei exact e o estimare, nu o cifră verificată. Decizia proprie propusă: 3 luni de cheltuieli operaționale ale activității (nu ale familiei — pe alea le acoperă IT-ul), constituite din primele lucrări, înainte de orice achiziție de scule neesențială.
Testul de plan, de trecut înainte de a reduce venitul IT. Din cele șase moduri clasice de eșec la pornire — subevaluarea manoperei, ignorarea golurilor de numerar, lipsa unui plan de venit recurent, management slab al încasărilor, buget zero de marketing, supraestimarea gradului de încărcare în primul an — testul care le rezumă pe toate e unul singur:
Câte contracte active de mentenanță îmi acoperă costurile fixe?
Se calculează, nu se presupune. Cu overheadul din Partea III.2 (~25.400 lei/an, NECONFIRMAT) și cu abonamentul la modelul RO de ~30 €/lună/echipament, ordinul de mărime e în jur de 15 echipamente sub contract — trei restaurante mici, sau două plus o măcelărie. Cifra se recalculează cu overheadul real după primele șase luni, dar mărimea ei spune ceva important: pragul nu e la sute de clienți. E la trei.
Cum măsori Partea VI: numărul de echipamente comerciale sub contract (nu numărul de clienți — se numără aparate, ca la preț) · procentul din venitul lunar care vine din comercial · zilele medii de încasare pe facturile comerciale, urmărite lunar · ponderea celui mai mare client în cifra de afaceri (alarmă la 25%) · câte constatări comerciale au fost făcute gratuit (ținta: zero) · dacă polița de RC are extinderea de custodie confirmată în scris (întrebare binară, verificată o dată pe an).
Orizont 0–3 luni, aproape integral. Partea asta e cea mai ieftină din toată cartea: aproape nimic din ea nu costă bani, aproape tot costă disciplină. Și e singura parte care se poate aplica înainte de a avea primul client, pentru că se aplică asupra ta, nu asupra pieței.
De unde vine: 235 de intrări de cercetare (operațional de teren + tehnic din Whitman și Althouse + frig comercial), din care 202 au trecut de filtrare. Detaliile complete și respingerile: 01-filtrare\04-operational-tehnic.md.
Principiul, în trei cifre. 51% dintre reveniri au drept cauză o piesă lipsă sau greșită. O dubă compusă corect acoperă 85–90% dintre reparații direct din stoc. O a doua deplasare costă de 3–4 ori costul direct al piesei. Adică: stocul de pe mașină nu e o cheltuială de confort, e mecanismul principal prin care se rezolvă lucrarea din prima.
Ce se elimină din listele americane. Listele publicate de homyscan și servicetitan (două surse independente care se confirmă reciproc pe categorii) conțin piese de furnace pe gaz — aprinzătoare, secvențiatoare, vane de gaz — care nu au corespondent aici. Se șterg. În schimb se adaugă ce cere frigul comercial ușor: contactoare trifazate, presostate duble, filtre deshidratoare de capacitate mai mare, controllere de vitrină.
Spațiul. Dokker-ul are ~3,3 m³ util. Lista de mai jos încape integral, cu condiția ca buteliile mari de agent și azot să stea într-un suport extern securizat, nu în zona de marfă. Buteliile mici pentru intervenția zilei stau la bord.
| Piesă | Cantitate de pornire |
|---|---|
| Condensatoare de mers (5 / 7,5 / 10 / 15 / 20 / 25 / 30 µF) | 2 buc. din fiecare |
| Condensatoare duble (35/5, 40/5, 45/5 µF) | 2 buc. din cele mai comune 2–3 combinații |
| Contactoare monofazate/bifazate (rezidențial) | 3–4 buc., 2 mărimi de curent |
| Contactoare trifazate (vitrine, camere frigorifice) | 2–3 buc., 2 mărimi |
| Relee de pornire (PTC, de curent) | 3–4 buc. |
| Kit de pornire dură (hard start) | 2–3 buc. |
| Transformatoare 230→24 V | 2 buc. |
| Presostate simple și duble (HP/LP) | 2 buc. din fiecare tip |
| Termostate/controllere electronice de vitrină și cameră frigorifică | 2–3 buc., mărcile răspândite pe piața RO |
| Siguranțe, fuzibile, conectori, cablu electric | stoc mic permanent, completat săptămânal |
| Cablu de termostat/senzor | 1 colac |
| Senzori NTC pentru controllere | 3–4 buc. |
| Piesă | Cantitate de pornire |
|---|---|
| Motor ventilator condensator (universal) | 2 buc., mărimi uzuale |
| Motor ventilator vaporizator (vitrine, camere frig) | 2–3 buc. |
| Rezistență de degivrare (vaporizatoare comerciale) | 2 buc. |
| Piesă | Cantitate de pornire |
|---|---|
| R-410A și R-134a, butelii mici | 1 butelie fiecare la bord, rezervă în suportul extern |
| Azot tehnic (probă de presiune + brazing) | 1 butelie mică la bord, rezervă externă |
| Țeavă de cupru 3/8", 1/2", 3/4", 7/8" | 3–5 m din fiecare + coturi, mufe |
| Filtre deshidratoare (rezidențial + comercial) | 4–6 buc. |
| Ventile Schrader și capace | 10 buc. |
| Colorant/aditiv UV pentru scurgeri | 1 set |
| Piesă | Cantitate de pornire |
|---|---|
| Filtre de aer, dimensiuni uzuale de split | 4–6 buc. |
| Garnituri de ușă pentru vitrine și camere frigorifice | 2–3 buc. |
| Vergele de lipit cu argint (~15%) + decapant | stoc permanent |
| Bandă de aluminiu, mastic, bandă izolatoare | stoc permanent |
| Fitinguri PVC condens, furtun de condens, silicon | stoc permanent |
| Pompă de condens 115/230 V | 1–2 buc. |
| Mănuși, ochelari, trusă de prim ajutor | permanent |
| Sculă | De ce e obligatorie |
|---|---|
| Manometre digitale + multimetru | zilnic |
| Stație de recuperare agent | obligatorie legal, nu opțională |
| Pompă de vid + vacuumetru electronic în microni | fără el, punerea în funcțiune nu se poate documenta (VII.4) |
| Detector electronic de scurgeri | prinde 7 g/an pierdere — ochiul nu prinde nimic |
| Kit de lipit cu azot | zilnic |
Investiția inițială pentru lista de piese: 1.500–3.000 EUR (fără sculele mari, care se cumpără o singură dată). Cifra e din surse americane și e marcată NECONFIRMAT în lei — piețele de piese din RO n-au fost verificate cu două surse. Se recalculează pe furnizori reali înainte de a se cheltui.
Cele trei reguli care fac diferența între stoc și morman:
Cum măsori: la fiecare intervenție notezi dacă piesa era pe mașină sau a trebuit comandată. Ținta: sub 10–15% comenzi de urgență pe lună.
De ce sursele americane trebuie recalculate. Ele presupun o hartă americană: zeci de km între opriri, ore pierdute în trafic. Brașovul e comparabil cu jumătate din scara aia. Sânpetru și Ghimbav — 7 km. Cristian și Hărman — 10 km. Săcele — 9,8 km. Toată centura apropiată intră într-un cerc de 10 km. Codlea, Hălchiu, Tărlungeni, Feldioara, Bod — 15–20 km. Râșnov și Predeal — 17–25 km. Zărnești, Bran, Moieciu — 25–32 km.
Consecința directă: „decizia proastă de grupare" care în sursa americană adaugă 64 km într-un singur schimb corespunde aici cu a accepta o lucrare la Bran sau Moieciu (≈60–64 km dus-întors) în aceeași zi cu lucrări în centura apropiată. De aici iese regula, care e singura regulă dură din secțiune:
Nu accepți o lucrare în zona montană în aceeași zi cu lucrări în centura apropiată. Ori ziua e dedicată integral zonei montane, ori zona montană nu intră în ziua aia.
Zonarea pe zile. Cea mai ieftină pârghie de rutare pentru un om singur: desenezi zone, aloci zile fixe, iar clientul care se programează poate alege doar zilele în care ești oricum acolo. Problema se previne, nu se optimizează după. Propunerea pentru Brașov:
| Zonă | Localități | Distanță |
|---|---|---|
| Bază | Municipiul Brașov | zilnic |
| Zona 1 — centură apropiată | Sânpetru, Ghimbav, Cristian, Hărman, Săcele | sub 10 km |
| Zona 2 — centură medie | Codlea, Hălchiu, Tărlungeni, Feldioara, Bod, Prejmer | 15–20 km |
| Zona 3 — poalele munților | Râșnov, Predeal | 17–25 km |
| Zona 4 — zona montană turistică | Zărnești, Bran, Moieciu | 25–32 km |
Zona 4 se leagă de sezonalitatea inversată (vârf de iarnă la Predeal și Poiana Brașov, vârf de vară la Bran–Moieciu) — detaliile în Partea VIII. Pentru clienții cu contract, anunțul e trivial: „trec prin Săcele și Sânpetru marțea." Efect documentat: −15–20% timp la volan la 5+ lucrări/zi. Cost: zero.
Cifrele de control ale zilei:
| Indicator | Normă | Semnal de alarmă |
|---|---|---|
| Timp la volan din zi | sub 20% (bine rutat) | peste 30% |
| Timp de deplasare per lucrare | ~20 min | peste 30 min |
| Lucrări pe zi | 4 ca normă, 5–6 în zile bune de rutare | — |
| Utilizare (ore facturabile / ore lucrate) | 70–85% | sub 60% ineficiență, peste 85% risc de burnout |
| Ore facturabile dintr-o zi plătită | ~65% (5,7 din 8,8 h) | — |
La Brașov, depășirea sistematică a 20 de minute per lucrare nu se explică prin distanță — nimic din zona țintă nu e la mai mult de 30–35 de minute. Se explică prin programare proastă. Diagnosticul e deja pus, rămâne doar să-l accepți când vezi cifra.
Pragul de 85% utilizare e critic special pentru acest caz: peste el, riscul de epuizare (42% dintre patronii HVAC l-au trăit în luna precedentă) se adună peste al doilea job din IT. 85% nu e o țintă de atins, e un plafon de respectat.
Trei reguli de agendă, cost zero:
Argumentul de fond, contra reflexului „accept tot ce sună": 8 lucrări cu drum mult aduc mai puțin decât 5 lucrări bine grupate. Cifra absolută din sursă (950 vs. 1.600 USD) e NECONFIRMAT pentru RO. Raportul nu e — și e confirmat independent de cifrele de mai sus. 30 de minute economisite pe zi înseamnă peste 100 de ore de manoperă pe an.
Costul mașinii. Structura de defalcare a costului total de deținere a unui vehicul de service — depreciere ~36%, combustibil ~20%, întreținere ~16%, asigurare ~14%, administrativ ~14% — e confirmată din două surse americane, dar nu se transferă ca procente în RO (combustibilul e relativ mai scump față de salarii, asigurarea mult mai ieftină). Se folosește doar ca șablon: 1–2 ore de calcul propriu pe facturi reale de la Dokker, o singură dată.
Benchmark-ul de bătut nu e american, e din București. Lancom publică 93% first-time fix rate pe peste 1.200 de intervenții pe an. Grila americană (mediană 73–75%, top 25% peste 85%, „world-class" peste 90%) e utilă ca structură, dar ținta reală și locală e 93%.
Cele cinci cauze constante ale unui FTFR sub 85%: diagnostic incomplet, piesă greșită sau lipsă, absența istoricului echipamentului, documentație de predare slabă, goluri de cunoștințe. Patru din cinci se rezolvă cu VII.1, VII.4 și VII.5 — adică cu tot restul acestei părți.
Costul unui callback: două ore, nu una. O oră nefacturată plus o oră de venit ratat pe alt apel. Raportul e independent de tarif și de monedă, deci se aplică direct la orice tarif propriu. Rata țintă: 2–5%; sub 2% e excelent, peste 8% e eșec structural.
Cauzele de callback, în ordinea frecvenței:
Recomandarea sursei: la fiecare 25 de callback-uri proprii, le auditezi și găsești care dintre cele cinci e tiparul tău dominant. Nu e același pentru toată lumea.
De ce cauzele 1 și 2 domină: cercetarea ASHRAE 2023 (Yuill, Univ. Nebraska) a găsit că doar 23% dintre instalările testate aveau încărcarea corectă de agent; ~40% deviau cu peste 10%. La debitul de aer pe vaporizator, doar ~13% aveau valoarea corectă. Adică majoritatea sistemelor din piață — nu doar cele montate prost — sunt în afara parametrilor. Asta e și problema, și oportunitatea: metodele de la VII.4 nu sunt rafinament, sunt lucrul pe care aproape nimeni nu-l face.
Apelul video înainte de deplasare. Operatori mari raportează 40–50% deplasări evitate. Cifra vine din rețele cu flote (Burger King, Veolia, Groupe Atlantic), deci nu e transferabilă direct la un om singur — dar mecanismul e verificabil pe propriul jurnal în două luni. Costul e zero, iar pentru cineva cu fundal IT e trivial de adoptat, spre deosebire de instalatorul clasic. Cere o poză sau un apel scurt la programare, sistematic.
Când ceva merge prost — scriptul ASAP. Structura: Acknowledge & Apologize (spui „îmi cer scuze" și numești problema concret), Sympathize (nu „știu cum te simți", ci „e foarte frustrant"), Accept (asumi rezolvarea, indiferent de vină), Prepare to help. Aproximativ 80% din apel se petrece ascultând, 20% rezolvând. În română:
„Îmi cer scuze pentru [problema, numită concret]. Înțeleg că e foarte frustrant, mai ales cu vitrina oprită. Rezolv eu, indiferent cine a greșit prima dată. Mă ocup acum de [pasul concret]."
Merită memorat pentru că 73% dintre clienți schimbă furnizorul după o experiență proastă, iar două din primele trei reclamații din HVAC — întârzieri, comunicare slabă, dispute de facturare — n-au nicio legătură cu competența tehnică.
Garanția, spusă corect din prima. Garanția de piese vine de la producător și acoperă doar piesa. Garanția de manoperă vine de la tine, standard 1 an. Agentul frigorific de regulă nu e acoperit de niciuna. Termenele exacte ale producătorilor pe piața RO sunt NECONFIRMAT; principiul separării se explică pe orice ofertă, în scris.
Toate cifrele din secțiunea asta sunt praguri fizice. Nu variază între SUA și România, nu se recalculează, nu expiră.
Presiune de refulare scăzută + presiune de aspirație ridicată, simultan. Nicio altă defecțiune nu produce combinația asta — nici subîncărcarea, nici supraîncărcarea, nici bateriile murdare. Doar supape de compresor defecte sau segmenți uziți. Confirmarea: compresorul cu supape bune trage 26–28 in.Hg vid pe aspirație izolată în funcțiune (≈24 in.Hg contra 100 psig pe refulare).
Ce înseamnă practic: spui „e compresorul, nu freonul" din prima vizită, fără să schimbi piese la nimereală. Diagnostic în minute, nu în ore, înainte de a recomanda cea mai scumpă piesă din sistem.
| Defect | Aspirație | Refulare | Supraîncălzire | Subrăcire | Alte semne |
|---|---|---|---|---|---|
| Subîncărcare | scăzută | scăzută | ridicată | scăzută | bule în vizor, amperaj scăzut |
| Supraîncărcare | normală/ridicată | ridicată | normală (TXV) / scăzută (capilar) | ridicată | raport de compresie ridicat |
| Evaporator ineficient | scăzută | scăzută | scăzută | — | aspirație transpirată/înghețată, carter rece, amperaj ridicat |
| Condensator ineficient | normală/ușor ridicată | ridicată | normală/ușor scăzută | normală/ridicată | amperaj ridicat, raport ridicat |
| Restricție pe linia de lichid | scăzută | scăzută | ridicată | — | compresor supraîncălzit, amperaj scăzut, cădere de temperatură pe restricție |
| Compresor / supape defecte | ridicată | scăzută | ridicată | — | semnătură unică |
Raportul de compresie = presiune absolută de refulare ÷ presiune absolută de aspirație. Se calculează din cele două presiuni pe care oricum le citești. Cost suplimentar: zero.
| Stare | Raport de compresie |
|---|---|
| Normal | ~10,01 : 1 |
| Evaporator murdar | ~18,75 : 1 (+87%) |
| Condensator murdar | ~11,02 : 1 (+10%) |
| Ambele murdare | ~20,64 : 1 (+106%) |
| Prag maxim recomandat de producători | 12 : 1 |
Fraza pentru client, care nu are nevoie de pregătire tehnică: „Evaporatorul murdar aproape dublează efortul compresorului. Plătești dublu — o dată în curent, a doua oară în viața compresorului." Asta e argumentul numeric pentru contractul de curățare anuală, și e mult mai puternic decât „e bine să faceți mentenanță".
| Procedură | Prag | Ce devine pe deviz |
|---|---|---|
| Vid măsurat în microni, cu vacuumetru electronic pe sistem, nu pe pompă | ≤500 microni, ideal 250–300 | „verificare vid cu vacuumetru electronic + raport în microni" |
| Evacuare triplă: vid → rupere cu azot uscat → vid, de 2–3 ori | 2–3 cicluri | timp de PIF justificat ca procedură verificabilă |
| Test de menținere a vidului: izolezi pompa, urmărești creșterea | ex. 700→1000 microni apoi plat = acceptat | documentul predat clientului la recepție — apărarea ta peste ani |
| Dimensionarea pompei | cfm² ≈ tonajul maxim evacuabil (pompă 5 cfm → 25 t) | argument pentru pompa profesională |
| Ajustare de încărcătură pentru lungime nestandard de linie | standard 25 sau 50 ft | linie separată pe deviz |
Verificarea încărcăturii — metoda diferă radical după tipul de detentă, iar amestecarea lor garantează încărcarea greșită:
Fraza care te separă de instalatorul mediu: „am verificat subrăcirea, nu doar presiunea."
| Cauză | Efect cuantificat |
|---|---|
| Evaporator murdar | raport de compresie +87% |
| Condensator murdar | +10% |
| Ambele | +106% |
| Ventilator montat invers | debit ~67% din nominal (−33%), verificare de 30 de secunde |
| Canal de aer cu secțiune redusă (exemplu) | −36% arie |
| Retrofit R-22 → R-438A | pierdere de capacitate 5–10%, plus aditiv de ulei hidrocarbonic |
| Eficiență volumetrică compresor casnic | 40–75%, uzual 60% |
| Eficiență volumetrică compresor comercial | 50–80%, uzual 70% |
| Precizia măsurării debitului de aer în teren | ±20% — nu promite clientului cifre absolute de debit |
Ideea centrală: documentația nu e birocrație, e produsul vizibil. Clientul nu poate evalua calitatea unei lipituri sau a unui vid. Poate evalua un raport. Și, la o dispută sau la o daună, raportul e singura dovadă care există.
Raportul de închidere răspunde la nouă întrebări: ce lucrare s-a executat · pe ce echipament sau zonă · ce dovezi erau necesare · ce dovezi s-au capturat · ce excepții s-au găsit · ce necesită urmărire · cine a semnat · ce urmează de făcut · e gata de facturare/audit. Pentru un om singur, „ce urmează de făcut" e o căsuță în propriul tabel, nu un departament — exact cazul în care IT-ul înlocuiește biroul.
Nota de teren se scrie în formatul stare observată → acțiune întreprinsă → dovadă → status curent. Niciodată „rezolvat" fără context.
Protocolul de fotografiere: 3–5 poze, sub 30 de secunde.
| Poză | Rol |
|---|---|
| Context larg, la sosire, înainte de a atinge ceva | previne acuzații de daune la obiectele din jur |
| Detaliu al defectului | dovada că problema exista |
| Plăcuța cu seria echipamentului | identificarea la revizite și în garanție |
| „După", cu spațiul curat | închide lucrarea vizual |
Dacă procesul durează peste 30 de secunde, nu se mai face — se revine la galeria personală și haos. Arhivarea se face pe serie de echipament, nu pe numele clientului: echipamentul rămâne pe amplasament, clienții se schimbă. La frig comercial, unde localul își schimbă proprietarul, asta contează direct. O singură fotografie cu marcaj de timp rezolvă în câteva secunde o dispută de plată care altfel ține o săptămână.
Factura care susține prețul are linii separate: ore lucrate · tarif de manoperă · piese · agent frigorific · echipament · taxă de deplasare/diagnostic · eventual transport și eliminare deșeuri. Nimic „inclus" implicit. Confirmat independent și din practica de frig comercial: fiecare linie separată creează transparență și face negocierea să se poarte pe o poziție, nu pe total.
Efort total pentru VII.5: 2–4 ore pentru un șablon digital de raport, 1 oră pentru convenția de denumire a folderelor, 1 oră pentru șablonul de factură. O singură dată. Legătura mai departe: raportul ăsta e exact ce cer asigurătorii la o daună (Partea VI.5) și exact ce cere documentația HACCP a clientului comercial (Partea V.5).
Cum măsori: procentul de lucrări cu raport complet și set de poze arhivat corect. Dacă nu e 100%, ceva din șablon e prea greoi — se simplifică șablonul, nu se cere mai multă disciplină.
Orizont: 0–3 luni pentru planificare, permanent pentru aplicare. Partea asta nu descrie piața, o alocă. Tot ce e mai jos există ca să răspundă la o singură întrebare, în fiecare lună: ce fac azi cu ziua asta, dacă vreau ca decembrie să nu fie zero.
De unde vine: clusterul de piață Brașov — 252 de intrări, din care 33 au supraviețuit în format complet plus ~11 păstrate ca repere în afara zonei. Calendarul e construit pe date reale de cerere de platformă (HomeRun) și pe cifre de ocupare din presă economică (ZF) și INS, nu pe presupuneri.
O onestitate necesară: partea de iarnă a calendarului e dedusă, nu declarată. Nicio sursă românească nu spune explicit „iarna facem X". Cererea de vară e măsurată; cererea de iarnă e reconstruită din tipul de echipament care nu are sezon (frigidere, frig comercial) și din sezonalitatea turistică montană. Tratează coloana de iarnă ca ipoteză de verificat în primul an, nu ca fapt.
Scala e 0–5, construită din date reale de cerere:
| Luna | Montaj AC | Igienizare | Reparație AC | Frigidere casnice | Frig comercial | Încălzire |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ianuarie | 1 | 1 | 1 | 3–4 | 3–4 | 5 |
| Februarie | 1 | 1 | 1 | 3–4 | 3–4 | 5 |
| Martie | 2 | 2 | 1 | 3–4 | 3–4 | tranziție |
| Aprilie | 3 | 3 | 2 | 3–4 | 3–4 | tranziție |
| Mai | 4 | 4 | 4 | 3–4 | 5 | 0–1 |
| Iunie | 5 | 5 | 5 | 4–5 | 5 | 0 |
| Iulie | 5 | 4 | 5 | 5 | 5 | 0 |
| August | 4 | 3 | 5 | 5 | 5 | 0 |
| Septembrie | 3 | 2 | 3 | 3–4 | 4 | tranziție |
| Octombrie | 2 | 2 | 2 | 3–4 | 3–4 | 4 |
| Noiembrie | 1 | 1 | 1 | 3–4 | 3–4 | 5 |
| Decembrie | 1 | 1 | 1 | 3–4 | 3–4 | 5 |
Trei lucruri se citesc din tabel, în ordinea importanței:
Cele două săptămâni care decid sezonul. Cererea nu urcă lin. Mai față de aprilie: servicii AC total +80%, montaj +59%, freon +146%, igienizare +146%. Iunie față de mai: total +144%, montaj +82%, freon +482%, igienizare +140%. În interiorul lor, două vârfuri săptămânale exacte: 24–30 mai (+~120%) și 22–28 iunie (+~110%).
Stocul de freon și de kituri se cumpără până pe 10 mai și până pe 8 iunie — cu două-trei săptămâni înainte de fiecare vârf, nu difuz pe tot sezonul și în niciun caz în ziua în care sună primul client. Un +482% la freon în iunie față de mai înseamnă că furnizorul tău are aceeași problemă în aceeași zi.
Plafonul fizic, singura cifră care spune când solo nu mai ajunge. Montaj ~3 h efectiv plus deplasare ⇒ 2 montaje/zi realist, 3 la limită. Zile de vârf: ~10 săptămâni (mijlocul lui mai – sfârșitul lui iulie) × 6 zile ≈ 60 de zile de vârf, plus ~30 de zile de „umăr" în august–septembrie. Calcul: 60 × 2 × 800 lei ≈ 96.000 lei brut din montaje pe sezon, înainte de materiale și taxe — peste care se suprapun igienizările, reparațiile și parteneriatele. Dacă venitul dorit trece de plafonul ăsta, decizia „1–2 oameni" nu mai e opțională, devine necesară. Vezi Partea X.4.
Și avertismentul care se pune peste plafon: piața de aparate s-a contractat ~20% în volum anual în 2025 și continuă să scadă în 2026 — dar simultan eMAG raportează +26% unități în săptămâna dinaintea primei alerte de val de căldură, iar Altex vânzări zilnice de ~3× media lunară, „maxim istoric". Nu sunt cifre contradictorii: volumul anual scade, dar cererea se concentrează în tot mai puține zile extreme. Consecința practică e directă — mai puține zile bune pe an, dar mai intense. Lista de așteptare și preprogramarea valorează mai mult în fiecare an care trece, iar cele 60 de zile de vârf se tratează ca resursă din ce în ce mai rară, nu ca dat stabil.
| Zonă | Ocupare | Când e vârful clientului | Fereastra ta de mentenanță |
|---|---|---|---|
| Poiana Brașov | 54% medie anuală, 89% dec–mar, 28–35% în mai și noiembrie (Ana Hotels ajunge la 100% în sezon) | iarna | 1–15 octombrie și 1–20 noiembrie |
| Bran–Moieciu | 98% în august | vara | aprilie–mai |
| Municipiu + centura de navetă | — | iunie–august | martie–mai și septembrie–noiembrie |
Plasa de siguranță oficială pentru cifrele de mai sus, la nivel de județ (INS, 2024): 1.508.200 sosiri turistice, 2.823.900 înnoptări, locul 3 național după București și Constanța, sejur mediu 2,1 zile, ocupare medie 30,9%, turiști români 83,3%.
Ce înseamnă practic: ai două curbe montane inversate una față de alta, suprapuse peste linia de bază constantă a frigiderelor.
Regula de rutare din Partea VII.2 rămâne în vigoare și e mai importantă aici:
Nu accepți o lucrare în zona montană în aceeași zi cu lucrări în centura apropiată.
Deci zilele montane sunt zile întregi, grupate: 1–2 zile pe săptămână în octombrie–noiembrie, cu 3–4 opriri fiecare. Iar costul marginal al unei zile montane în octombrie e combustibilul, nu venitul pierdut — pentru că în octombrie nu deplasezi niciun montaj rezidențial. Aceeași zi în iulie ar costa două montaje, adică ~1.600 lei.
Sezonalitatea e avantaj doar dacă a doua ocupație e programată, nu improvizată când nu sună telefonul.
| Perioadă | Frigotehnie | IT | Ce se construiește |
|---|---|---|---|
| Decembrie–februarie | 25–35% din capacitate: frigidere casnice, frig comercial montan (Poiana la vârf), urgențe | 65–75% | fereastra de construit software propriu: registrul F-gaze, memento-urile de abonament, produsul de monitorizare |
| Martie–aprilie | 50–60%: vizita 1 de abonament, revizii de lanț retail programate deliberat înainte de vârf | 40–50% | ultimele finisaje; după 1 mai nu se mai deschide nimic nou |
| Mai–august | 90–100% | ~0 | nimic. Se execută. |
| Septembrie | 60–70%: fereastra trimestrială de igienizare HoReCa, coada Bran–Moieciu | 30–40% | analiza sezonului: ce s-a vândut, ce s-a refuzat, ce a rămas nefacturat |
| Octombrie–noiembrie | 40–50%: vizita 2 de abonament, mentenanță pre-sezon montană | 50–60% | pregătirea produsului pentru anul următor |
Regula tare a întregii părți:
Angajamentele IT se închid sau se renegociază înainte de 10 mai. Un proiect IT cu termen în iunie e un montaj pierdut și, mai grav, un client pierdut permanent — în iunie clientul de AC nu așteaptă. Sună pe altcineva, e mulțumit, și rămâne acolo.
Avantajul pe care îl are el și nu-l are aproape nimeni din branșă: venitul din IT în lunile moarte înseamnă că nu ești obligat să tai prețul în noiembrie. Majoritatea solo-urilor reduc iarna pentru că au nevoie de cash — și își strică ancora de preț pentru primăvară.
Dar atenție la distincția care contează: prețul de extrasezon publicat deliberat (precedent confirmat pe piața locală) e un instrument de mutare a cererii — muți lucrări din mai în martie și îți umpli lista înainte de vârf. Reducerea din disperare în noiembrie e un simptom. Prima e strategie, a doua e cash-flow. Îți permiți doar prima, și doar pentru că ai a doua meserie.
În ordinea valorii:
Ce NU se face iarna, deși pare că se potrivește: campania de recenzii. Recenziile se cer la 1–4 ore după fiecare lucrare, tot anul, individual — o campanie de recenzii în ianuarie către clienți serviți în iulie are exact rata de răspuns a unei campanii de abonamente amânate (20–30% în loc de 60–70%), din același motiv. Vezi IV.2. Capcana „fac marketing iarna" e reală: marketingul care funcționează în meseria asta se face în momentul lucrării, nu în luna liberă.
Și partea cealaltă a regulii: nimic din lista de mai sus nu se face în vârf. Iunie–iulie e exclusiv execuție. Fiecare oră petrecută în iunie cu o listă de mai sus costă, la prețul confirmat, un montaj de 800 lei.
Cum măsori Partea VIII: venitul lunar real pe tip de lucrare, comparat cu grila din VIII.1 — abaterile îți spun unde grila e greșită pentru zona ta · numărul de zile din iunie–iulie în care ai refuzat lucrări (dacă e mare, plafonul de 96.000 lei e atins și Partea X.4 devine actuală) · numărul de zile efective de vârf real, an de an, ca să vezi dacă erodarea din VIII.1 se confirmă · venitul din zona montană, urmărit separat de restul zonei · numărul de vizite de abonament căzute în fereastra 15 mai – 15 septembrie (ținta: zero) · data la care s-a închis ultimul angajament IT înainte de sezon (ținta: înainte de 10 mai).
Testul care separă avantajul real de iluzie: IT-ul nu e util pentru că „am și eu un site frumos". E util doar acolo unde produce un lucru pe care un frigotehnist fără fond tehnic nu îl poate produce deloc, sau îl poate produce doar plătind lunar pe altcineva. Tot ce urmează trece testul ăsta. Ce nu-l trece e la IX.4.
Și o precizare de onestitate, pentru că e tentant să pretindem altceva: căutarea explicită a unui caz real documentat — „programator care face și frigotehnie, cu venituri raportate din ambele" — nu a produs niciun rezultat validat. Nu există precedent de citat. Ce există e confirmarea calitativă că oameni combină cele două, un reper de varianță de venit într-o meserie de teren, și logica economică de mai jos. Orice afirmație mai tare decât atât ar fi inventată.
Ăsta e cel mai bun lucru din tot research-ul. Nu pentru că e cel mai profitabil imediat, ci pentru că e singurul produs pe care aproape nimeni altcineva nu îl poate livra întreg.
De ce e apărat. Un integrator IT poate construi platforma, dar nu poate repara vitrina. Un frigotehnist poate repara vitrina, dar nu poate construi platforma și nu produce automat documentul de conformitate. Produsul cere ambele, simultan, la același om. Iar segmentul e slab servit tehnologic chiar și pe piețe mature — standardul american vechi pentru alarmare e încă un auto-dialer pe linie telefonică cu mesaj vocal preînregistrat.
Ce vinzi, exact:
Ultima linie e produsul. Restul e infrastructura care o face vandabilă.
Prețul, construit din reperul cel mai apropiat. Un restaurant din UK plătește 15 GBP/lună/senzor, minimum 3 senzori, 200 GBP instalare pentru monitorizare HACCP cu senzori LoRaWAN, cu o reducere de hârtii de 90%. Ajustat pe puterea de cumpărare (raport aproximativ 1:2,5–3 față de UK la servicii locale), rezultă grila propusă, NECONFIRMAT până la primul client plătitor:
| Pachet | Instalare | Lunar |
|---|---|---|
| Standard, 3–5 puncte de măsură | 800–1.500 lei unic | 150–300 lei/lună |
| Doar software (clientul are deja termometru, vrea jurnal digital + alertare) | — | 80–120 lei/lună |
| Mapare termică pentru farmacii/depozite (campanie vară + iarnă) | proiect separat, câteva mii de lei | — |
Economia produsului, care e neobișnuit de bună. Costul hardware per punct de măsură e 19–40 EUR (RuuviTag 39,90 EUR, precizie ±0,2 °C, baterie 12–24 luni, API public; Shelly H&T ~19,40 EUR, cu sondă DS18B20 pe cablu de 1–3 m pentru vitrină sau cameră frigorifică). Adică 90–190 lei per senzor, o singură dată, față de 150–300 lei/lună venit. Payback-ul hardware-ului e sub o lună de abonament. Costul de operare al întregii platforme, pentru zeci de clienți, e sub 30–40 EUR/lună (IX.2). Marja e aproape integral a ta.
La 20 de clienți cu abonament mediu de 200 lei/lună: 4.000 lei/lună venit recurent brut, cu zero kilometri și fără sezonalitate.
Decizia tehnică ce decide dacă produsul supraviețuiește: LoRaWAN, nu Wi-Fi. Sistemele britanice de monitorizare HoReCa folosesc LoRaWAN pentru două motive care se aplică identic în Brașov: traversează pereții camerelor frigorifice, și nu depind de rețeaua Wi-Fi a clientului — sursa constantă de alarme false. Regula practică: senzori Wi-Fi (Shelly) pentru spații mici cu semnal bun; gateway LoRaWAN dedicat pentru camere frigorifice adânci sau clienți cu rețea instabilă. Reperul industrial de egalat, pentru credibilitate: peste 600 m rază prin 18+ pereți, până la 12 ani de baterie (Monnit).
De ce contează mai mult decât pare: fiecare alarmă falsă e un apel nocturn pentru care nu ești plătit. Arhitectura de rețea nu e un detaliu tehnic, e o decizie despre cât dormi.
Obiecția care va veni la fiecare vânzare, și răspunsul, pregătit dinainte:
— „Îmi iau patru senzori Govee cu 30 de lire bucata și n-am niciun abonament." — „Corect. Și când sună senzorul la 3 noaptea, cine vine? Și când vine DSVSA, cine semnează jurnalul? Nu vinzi senzorul. Vinzi cine răspunde la alarmă și cine semnează documentul."
Obiecția e legitimă și ieftin de verificat de client. Dacă nu ai răspunsul pregătit în scris, produsul moare la a treia ofertă.
Ce livrezi la instalare — și fiecare punct are un motiv comercial:
Ce livrezi lunar: jurnalul automat exportabil (PDF/Excel), alertarea continuă, și un raport lunar scurt cu numărul de evenimente și abaterile. Raportul lunar e ce face abonamentul să nu pară invizibil — un serviciu care funcționează perfect și nu se vede e primul tăiat la buget.
Argumentul cu care se deschide oferta. Nu cu hârtiile. Cu asimetria din V.5: lanț frigorific întrerupt 30.000–40.000 lei, documentație HACCP lipsă 1.500–2.000 lei. Frica de vândut e pe frig, nu pe hârtii. Iar obligația legală de bază — Reg. (CE) 852/2004 — nu are prag de mărime: orice restaurant, cofetărie, măcelărie sau magazin alimentar din Brașov o are deja, indiferent dacă a auzit de ea. Doar profunzimea documentației e proporțională cu scara. Textul cere condiții care să permită monitorizarea și, unde e necesar, înregistrarea temperaturii — dar nu impune tehnologia. Adică nu ești obligatoriu, dar rezolvi o obligație care există oricum.
Pentru farmacii și depozite farmaceutice, cerința e mai strictă și mai bine plătită: EU GDP cere monitorizare continuă cu senzori calibrați, alarmare imediată și înregistrări securizate disponibile la audit, plus mapare termică separată (vară și iarnă), cu calibrare trasabilă la un standard național sau internațional. Maparea e serviciu de proiect, nu abonament — și cere partener acreditat pentru certificat, ca la calibrarea din VI.2.
Beneficiul ascuns, care e de fapt cel mai mare. Cu monitorizare la distanță, nu mai ești obligat să te duci fizic primăvara și toamna ca să-ți respecți contractul — mergi când o cer datele. Pentru un om singur, resursa limitată nu e banul, e ziua de lucru. Fiecare deplasare evitată e o deplasare disponibilă pentru un client nou.
Ce se folosește și ce nu, din argumentele de mentenanță predictivă. Cifrele „reduce downtime-ul cu 25–40%" vin din bloguri ale furnizorilor de senzori — sursă INTERESAT, nu se citează. Singura cifră citabilă e cea a US DOE: 8–12% economie față de un program preventiv programat, și până la 40% față de reparația la avarie. Un singur reper oficial e mai valoros într-o ofertă decât cinci procente de blog.
Regula de bază: stiva proprie costă sub 40 EUR/lună și înlocuiește 100–300 USD/lună de abonamente comerciale. Dar diferența de preț nu e argumentul. Argumentul e că niciun FSM internațional nu trimite e-Factura în SPV, și niciun program românesc de facturare nu e un FSM. Golul dintre ele e verificat direct, și e exact locul unde stă avantajul.
Stiva, cu prețuri publice:
| Componentă | Ce face | Cost |
|---|---|---|
| n8n self-hosted pe VPS (Hetzner/Contabo/DigitalOcean) | motorul tuturor automatizărilor | 5–10 USD/lună (23–47 lei), fix, indiferent de numărul de clienți |
| Supabase | baza de date de clienți și istoric de temperatură | 0 lei până la 500 MB și 50.000 utilizatori activi/lună, apoi 25 USD |
| Grafana Cloud | dashboard de temperatură | 0 lei până la 10.000 serii metrice și 50 GB loguri; 19 USD/lună după |
| Twilio + WhatsApp | alertare și mementouri | 0,0084 USD/mesaj; conversația inițiată de client e gratuită 24 h; apel outbound 0,0095 USD/min în CEE |
| Oblio sau FGO | facturare conformă e-Factura / e-Transport / SAF-T | Oblio ~29 EUR/an; FGO de la 15 lei/lună, 12 luni gratuit pentru firme noi |
| SumUp Solo Lite | încasare pe card la fața locului | 169 lei (204,49 cu TVA), comision 1,95% |
| Google Workspace Starter | e-mail cu domeniu propriu | 6,80 EUR/lună |
| Traccar | GPS pe Dokker, self-hosted | 0 lei licență + ~20–40 EUR tracker — ultima piesă, nu prima |
Pentru scară: 50 de clienți cu câte 2 alerte pe lună înseamnă sub 100 lei pe an costuri de mesagerie. Costul de comunicare per client e neglijabil — motivul pentru care produsul din IX.1 are marjă și la 20 de clienți, și la 200.
Despre SumUp: abonamentul Payments Plus (109 lei/lună, comision redus la 0,95%) se activează abia peste ~10.900 lei încasări cu cardul pe lună. Sub pragul ăla e pierdere curată.
Despre facturare: Oblio, SmartBill și FGO expun toate API cu arhitectură similară, deci alegerea inițială nu blochează arhitectura — se pornește cu cel mai ieftin și se migrează la SmartBill Platinum doar dacă apare nevoia de integrări ERP mai bogate.
Ordinea de construcție. Nu e opțională — e ordonată după efectul asupra cash-ului:
NECONFIRMAT, sursă de tip „idei de automatizare", dar mecanismul e plauzibil și costă 2–4 ore de testat). E și implementarea directă a calendarului de escaladare din VI.4.Efortul total: 10–20 ore de configurare inițială pentru cineva cu fond de programare — un weekend. Alternativa comercială (ServiceM8 gratuit până la 30 de joburi/lună, 1 utilizator, semnătură electronică inclusă; API de la 29 USD/lună) se configurează în 4–8 ore. Deci testul „construiesc sau cumpăr" nu e despre preț și nu e despre timp. E despre e-Factura. Dacă nu ai nevoie de integrare fiscală în primul an, ServiceM8 gratuit acoperă tot — și e alegerea corectă, pentru că îți lasă weekendul liber pentru clienți.
Barul minim de fiabilitate, stabilit de eșecurile liderului de piață. Utilizatori independenți raportează, de-a lungul a peste un an, aceleași defecte la ServiceTitan: fișe completate de tehnicieni care dispar fără urmă, blocaje la zoom pe fotografii, pierderi de date la semnal slab, un sistem de permisiuni prost conceput, și un modul de dispecerat care nu funcționează corect pe telefon — forțând administratorii să rămână la calculator inclusiv în weekend, în plin vârf de iarnă. Criteriul de acceptanță pentru orice construiești: zero fișe pierdute în primele 6 luni, și funcționare completă pe mobil. Bara e jos. Asta e vestea bună.
Avertismentul de calendar: implementarea unui FSM comercial durează frecvent 5–8 luni, față de cele 6 săptămâni promise, raportat independent de mai multe firme. De asta ordinea de sus e incrementală — fiecare pas produce ceva folosibil singur, și niciunul nu cere o migrare masivă dintr-o dată.
Automatizarea cu cel mai mare efect direct pe venit nu e niciuna de mai sus, ci răspunsul rapid la apeluri: primul care răspunde câștigă lucrarea. E tratată în Partea IV.1, dar aparține tehnic aici — e cea mai mare oportunitate de automatizare disponibilă cuiva din IT, și costă câteva ore.
Golul de piață, verificat empiric pe trei surse independente. Firmele românești care montează pentru camere de servere recomandă unitate de rezervă și dau garanție de 5 ani — dar fără vocabular de N+1, alternanță automată sau alarmare. Furnizorii de climatizare de precizie comunică orientat spre echipament, nu spre client, fără limbaj de SLA sau redundanță (unul avea certificatul SSL expirat). Ghidurile românești de dimensionare tratează subiectul ca pe un calcul de sarcină în BTU, nu ca pe un sistem. Nimeni nu vorbește limba clientului IT.
Iar clientul IT evaluează furnizorul după cuvintele folosite în primele 30 de secunde. Asta e tot avantajul, și e gratuit.
Vocabularul care deschide discuția:
Detaliul de proiectare care decide totul: kitul de iarnă se comandă din fabrică. Mitsubishi P-Series răcește standard până la −18 °C exterior; kitul ultra-low ambient coboară la −40 °C, dar trebuie comandat din fabrică, nu adăugat ulterior. Într-o iarnă de Brașov, un furnizor care nu a comandat kitul livrează un sistem care cedează la primul ger — și revine la client pe cheltuiala lui. Un singur detaliu, cunoscut înainte de comandă, care separă instalarea corectă de reclamație.
Cine cumpără — și punctul important e că nu sunt centrele de date mari. IMM-urile sunt segmentul de risc, tocmai pentru că nu au echipament de răcire adecvat, iar echipamentul de răcire are mai multe piese mecanice care se uzează decât restul infrastructurii. Contractul se vinde ca asigurare împotriva indisponibilității, nu ca întreținere. Clienți reali, la scara unui om singur din Brașov: firme mici de IT și MSP-uri, ISP-uri locale, clinici și cabinete stomatologice cu server de imagistică, primării din comunele de navetă, birouri de contabilitate cu server local, camere tehnice de bloc sau de mall, fabrici mici cu cameră de automatizare.
Prețurile, din retail românesc public:
| Poziție | Preț |
|---|---|
| Mitsubishi 12.000–18.000 BTU pentru cameră server | 6.689–11.299 lei |
| Daikin duct/casetă, aceeași capacitate | 12.119–17.036 lei (aproape dublu față de un split de perete) |
| Dulap de climatizare de precizie Montair 32,7 kW | 54.829 lei — reperul de vârf, pentru clienți mari; nu ținta de început |
Ofertă compusă, propusă: instalare completă cu două unități în alternanță automată, kit de iarnă din fabrică și monitorizare — 18.000–35.000 lei, plus contract anual de 2.400–4.800 lei. Cifrele de echipament sunt CONFIRMAT (retail RO public); compunerea ofertei e NECONFIRMAT până la primul proiect.
Reperul extern folosit doar ca verificare de interval: un split comercial pentru o cameră costă 1.400–3.000 GBP instalat în UK — în afara zonei, și nu acoperă instalația completă cu alternanță. Cifra Gartner de 5.600 USD/minut de indisponibilitate nu se folosește niciodată în nicio ofertă: e scară de hyperscale, complet inaplicabilă unui IMM, și un client tehnic o va recunoaște imediat ca umflătură. Ce rămâne valabil e pragul calitativ: o oră de întârziere în detectarea unei avarii face diferența între oprire completă și evitare — și exact aia se vinde cu senzorii din IX.1, montați în aceeași cameră.
De ce se leagă cele două. Camera tehnică e singurul loc unde produsul de monitorizare și instalarea se vând în aceeași vizită, aceluiași om, care înțelege ambele fără să i le explici.
Regula. Automatizează ce se repetă identic și nu cere judecată. Nu automatiza ce cere judecată, ce se întâmplă de trei ori pe an, sau ce e de fapt principala ta ocazie de a vinde.
Ce nu se automatizează, punctual:
Testul, de aplicat înainte de fiecare workflow nou: câte ore pe lună îmi ia asta manual, și câte ore mă costă să o construiesc? Sub un raport de 1:3 în primul an, nu se construiește. Timpul de programare din primul an e cel mai scump timp disponibil, pentru că e luat direct din orele în care ai fi putut vinde primele contracte.
Riscul strategic, formulat direct. Combinația IT + meserie de teren nu e un pas înapoi — piața IT entry-level e saturată, iar diversificarea într-o meserie cu deficit demografic (VI.1) e o mișcare rațională, confirmată calitativ de mai multe mărturii concordante. Dar riscul specific nu e că frigotehnia nu merge. E că IT-ul devine refugiul confortabil de fiecare dată când vânzarea e grea. Programatul e plăcut, sunatul restaurantelor nu. Măsura care detectează asta e simplă și se urmărește lunar: orele petrecute construind, față de orele petrecute vânzând. Dacă primul număr e mai mare două luni la rând, avantajul IT tocmai s-a transformat în cea mai scumpă formă de amânare.
Avertismentul de asigurare, de pus pe lista brokerului. O firmă de servicii IT cu 11 ani de istoric și zero daune a fost refuzată la reînnoirea poliței de răspundere exclusiv pentru că făcea ocazional și lucrări fizice de cablare de joasă tensiune. O singură mărturie, NECONFIRMAT pentru România — dar mecanismul (asigurătorii tratează munca fizică drept factor de risc, indiferent de istoric) e plauzibil și costă o singură întrebare de verificat. Întrebarea de pus înainte de a pune ambele activități sub același PFA sau același CAEN: schimbă existența ambelor activități termenii sau costul poliței de răspundere? Se pune la aceeași cotare ca extinderea de custodie din VI.5, nu separat.
Cum măsori Partea IX: numărul de abonamente de monitorizare active (indicatorul unic al produsului) · costul lunar total al stivei, cu alarmă peste 40 EUR · rata de alarme false per client per lună (ținta: sub 1) · numărul de module active din ordinea de construcție · numărul de deplasări evitate lunar datorită monitorizării · raportul ore-de-construit / ore-de-vândut, urmărit lunar.
Partea asta nu alege. Descrie fiecare ramură cu ce cere, ce aduce și la ce eșuează, plus pragul măsurabil la care se decide. Ținta la 3 ani e nedecisă intenționat (era premisa de la început) — dar decizia nu se ia din preferință, ci din cifrele strânse în primul an.
Ce e: rămâi singur, definitiv, și crești exclusiv prin preț și prin mix — mai puține lucrări, mai bine plătite, mai multe contracte recurente. Nu e ramura „de rezervă". E o ramură cu strategie proprie.
Ce cere: tariful calculat, nu copiat (III.2) · portofoliu de mentenanță comercială (Partea VI) · monitorizarea ca produs recurent (IX.1) · rutare disciplinată (VII.2) · și capacitatea de a refuza lucrări, care e mecanismul principal.
Ce aduce: plafonul solo real e de ordinul a 96.000 lei brut din montaj în sezon (60 zile de vârf × 2 montaje × 800 lei — Partea VIII), plus recurentul din abonamente și monitorizare, care nu concurează pe același timp. Avantajul structural e la III.1: overheadul per oră facturabilă e 23,1 lei solo, iar profitul e integral al tău. Dezavantajul e același număr — la doi oameni scade la 11,5 lei.
La ce eșuează: la boală, la accident și la concediu. Un solo fără nicio rezervă de acoperire pierde simultan venitul și clienții cu contract, care nu pot aștepta. Măsura minimă e rezerva de numerar (VI.5, decizia proprie: 3 luni de cheltuieli de funcționare) plus o relație de rezervă cu un alt frigotehnist din zonă, stabilită înainte de a fi nevoie de ea.
Când e ramura corectă: dacă la finalul primului an rata de acceptare a abonamentelor e bună și venitul recurent acoperă costurile fixe. Atunci creșterea prin angajat e opțională, nu necesară.
Ce e: vinzi tu aparatul și îl montezi tu, în loc să montezi aparatul cumpărat de client de la un retailer.
Ce cere: capital de marfă (fiecare aparat pe stoc e bani blocați) · relație cu un distribuitor și un preț de achiziție real · spațiu de depozitare · și acceptarea faptului că devii responsabil pentru produs, nu doar pentru manoperă.
Ce aduce, și de ce cifra e mai mică decât pare. Marja pe aparat la un instalator mic e comprimată de retailul național: montajul fix se vinde la 699,90–849,90 lei tocmai pentru că retailerul câștigă pe aparat, nu pe manoperă. Nu poți concura pe preț cu eMAG la aparat. Poți concura pe două lucruri pe care el nu le vinde: aparatul potrivit ales de cineva care vede casa, și un singur responsabil pentru tot ansamblul. Adică vinzi consultanță plus execuție, cu aparatul inclus în ofertă — nu vinzi aparate.
La ce eșuează: la marja subțire combinată cu stocul mort. Regula de la III.1 e aici literală — la marjă mică pe produs, o singură pierdere cere un volum de vânzare disproporționat ca să fie recuperată (mecanismul distribuitorului cu 2% marjă din VI.4). Iar aparatul nevândut la sfârșit de sezon devine model vechi.
Varianta care evită capcana: nu ții stoc. Comanzi pe comandă fermă, cu avans de la client, la un distribuitor cu livrare rapidă. Marja e mai mică, riscul e aproape zero, iar avantajul de „un singur responsabil" rămâne intact. Asta e varianta recomandată, iar stocul se ia în discuție doar dacă la finalul unui sezon numărul de comenzi ratate din lipsă de disponibilitate imediată e mare — cifră care se măsoară, nu se presupune.
Ce e: devii service autorizat pentru unul sau mai mulți producători și execuți intervenții în garanție, plătite de producător sau de importator.
Ce aduce: volum garantat, în afara sezonului, fără cost de achiziție de client. E singura sursă de lucru care vine fără marketing.
La ce eșuează, și de ce ramura asta e cea mai periculoasă:
Adică ramura asta arată ca securitate și funcționează ca plafon. E cea mai bună variantă pentru un începător fără clienți și cea mai proastă pentru cineva care are deja portofoliu.
Regula care o face utilă fără să fie capcană: garanția se ia doar ca umplere de contrasezon, cu un plafon explicit — niciun furnizor de lucru peste 20–25% din venitul anual (aceeași regulă ca la clienții din VI.4). Peste pragul ăsta nu mai ești firmă independentă, ești subcontractor cu un singur client, iar prețul ți-l face altcineva. Aceeași aritmetică e cea care condamnă subcontractarea pentru firmele de facility management (VI.2): din 300 £/zi rămân efectiv 130–180 £.
Aceeași capcană apare într-o formă mai subtilă la contractele cu lanțuri de magazine, iar aici se poate calcula exact unde se rupe. Punctul de plecare e singura cifră găsită pentru așa ceva: 70 EUR pe locație (≈350 lei) pentru revizie periodică la un lanț de retail, manoperă și deplasare incluse. Sursa e unică, deci cifra e NECONFIRMATĂ — dar raționamentul funcționează cu orice cifră pusă în locul ei.
Comparată cu prețul de piață din Brașov pentru o revizie generală, ~300 lei pe aparat (Anexa A.1), împărțirea dă pragul:
350 ÷ 300 = 1,17 aparate pe locație.
Adică oferta e rezonabilă doar dacă locația medie are un singur aparat.
| Aparate pe locație | Încasat | Valoare de piață | Cât primești |
|---|---|---|---|
| 1 | 350 lei | 300 lei | 117% — bun |
| 2 | 350 lei | 600 lei | 58% |
| 3 | 350 lei | ~900 lei | 39% |
Ce se negociază: trecerea de la preț pe locație la preț pe aparat — de exemplu 300 lei primul aparat + 150–200 lei fiecare aparat suplimentar din aceeași locație. Reducerea pe al doilea aparat e legitimă (deplasarea e deja plătită), dispariția lui nu e.
Ce rămâne valoros oricum, chiar și la un preț modest: densitate de rută (IV.3), volum garantat fără cost de achiziție de client, plată consolidată dintr-o singură sursă, și programare în afara vârfului. Iar profitul real al unui asemenea contract nu e revizia — sunt lucrările suplimentare constatate pe teren și ofertate separat, cu preț confirmat înainte de execuție (III.5).
Regula operațională: înainte de orice semnătură se cere explicit numărul mediu de aparate pe locație. E singura cifră care decide dacă contractul e o ancoră de contrasezon sau o muncă la 39% din preț, și nimeni nu o oferă nesolicitat.
Motivul care nu e „am prea mult de lucru". Sunt trei motive reale, în ordinea forței:
Ce se schimbă a doua zi: salariul propriu iese din categoria „ce rămâne" și devine cheltuială planificată alături de al doilea (era deja tratat așa la III.2, tocmai ca schimbarea să nu doară) · apare timp administrativ care nu e facturabil și trebuie scăzut din propriile ore · calitatea execuției nu mai e garantată de prezența ta, deci checklistul de PM și raportul de o pagină (VI.3, VII.5) devin obligatorii, nu diferențiatoare · și apare o expunere de răspundere pentru fapta altuia, care se anunță asigurătorului.
Pragul măsurabil, calculat: angajarea are sens când venitul recurent din contracte acoperă costurile fixe (pragul de la II.6, ordinul de mărime ~15 echipamente sub contract) și refuzi sau amâni lucrări plătite mai mult de 4 săptămâni pe an. Prima condiție fără a doua înseamnă că mai ai loc de creștere prin preț. A doua fără prima înseamnă că angajezi din venit sezonier — cel mai rapid mod de a ajunge în februarie cu un salariu de plătit și fără lucrări.
Varianta intermediară, de nu sărit: colaborare cu un alt PFA pentru vârfurile de sezon, plătită pe lucrare. Nu rezolvă condiția de certificare (dacă ea există), dar rezolvă vârful din 24–30 mai și 22–28 iunie (VIII) fără cost fix. Se testează un sezon înainte de a angaja.
Ramura asta nu era în lista inițială, dar are proprietatea pe care nicio alta n-o are: cererea ei e maximă exact când frigotehnia e la minim. Se tratează separat, nu ca variantă de X.2 sau X.3.
Cele două porți, în ordine. A doua e cea care blochează, nu prima:
Ambele cifre sunt marcate parțial confirmat — numerotarea Ordinului ANRE 82/2025 și tarifele efectiv adoptate pentru 2026 se confirmă direct la ANRE înainte de a intra în buget.
Ce aduce, ca aritmetică de contrasezon. Verificarea tehnică periodică a instalației de utilizare are termen de maximum 2 ani, revizia tehnică periodică maximum 10 ani (Ordinul ANRE 179/2015, art. 3) — deci fiecare client generează o lucrare o dată la doi ani, prin obligație legală, nu prin convingere. E același mecanism ca la V.5: vinzi o obligație a clientului, nu o opinie a ta.
Aritmetica minimă, cu prețul de verificare încă NEGĂSIT pentru Brașov (se completează în Anexa A înainte de a folosi cifra): un portofoliu de N clienți produce N/2 lucrări pe an, programabile integral în intervalul octombrie–aprilie, adică exact în lunile în care indicatorul de cerere pentru climatizare e la minim. Cu portofoliul de mentenanță comercială (care e recurent, dar constant tot anul), gazul e singura linie care umple selectiv contrasezonul.
La ce eșuează: la confuzia dintre autorizația personală și cea de firmă — mulți fac primul pas, plătesc, și abia apoi află că nu pot factura singuri. Și la subestimarea anului de coordonare, care e o dependență de altcineva, nu o taxă.
Ce se verifică înainte de orice plată: dacă cei ai căror clienți urmează să-i deservești sunt în aria E.ON Brașov sau alta — aria Delgaz Grid nu include Brașovul, iar procedurile și operatorul de distribuție diferă. Punct DE VERIFICAT, ieftin de lămurit, scump de ignorat.
Nota de condiție de studii: autorizarea ANRE nu s-a confirmat ca fiind blocată de lipsa diplomei de liceu — vezi XI.2, unde condiția se verifică explicit pentru fiecare autorizare, înainte de a fi recomandată.
Nu se decide acum. Se decide la finalul primului sezon complet, pe cifre care nu există încă. Ce se poate stabili acum e ce cifră decide ce:
| Cifra măsurată în primul an | Dacă e mare | Dacă e mică |
|---|---|---|
| Rata de acceptare a abonamentelor (V) | X.1 solo premium — creșterea prin preț funcționează | ramură care aduce volum: X.3 sau X.5 |
| Săptămâni în care ai refuzat lucrări plătite | X.4 angajat (dacă și recurentul acoperă fixele) | mai ai loc de creștere prin tarif, nu prin oameni |
| Comenzi ratate din lipsă de aparat disponibil imediat | X.2 cu stoc, altfel X.2 fără stoc | X.2 fără stoc, definitiv |
| Golul de venit din noiembrie–martie | X.5 gaz — cea mai directă umplere | contrasezonul e deja acoperit de IT + abonamente |
| Ponderea celui mai mare client în venit | peste 25% → niciuna dintre ramurile de subcontractare (X.3) | X.3 e acceptabilă, cu plafon |
Ordinea de precedență, dacă mai multe ramuri par valide simultan: întâi cea care crește venitul recurent (X.1 cu monitorizare), apoi cea care umple contrasezonul (X.5), apoi cea care crește capacitatea (X.4). Vânzarea de aparate (X.2) și garanția (X.3) sunt ultimele, pentru că amândouă schimbă natura afacerii: prima adaugă risc de capital, a doua cedează controlul prețului.
Ce nu se face niciodată: două ramuri noi în același an. Regula e cea din IX.4 — un sistem nou nu se începe până când primul nu e terminat și funcționează fără atenția ta.
Cum măsori Partea X: ponderea venitului recurent în total · numărul de săptămâni cu lucrări refuzate · ponderea celui mai mare client (alarmă peste 25%) · venitul din lunile noiembrie–martie ca procent din vârful de vară · și, la finalul anului, o singură ramură aleasă, scrisă, cu pragul care a declanșat-o.
Trei întrebări au fost amânate deliberat de-a lungul planului, ca să nu fie răspunse din intuiție. Aici primesc răspuns, cu ce se știe și cu ce rămâne de verificat. Unde răspunsul nu e complet, e marcat ca atare — nu completat.
Răspunsul scurt: nu în primii doi ani, și probabil deloc în forma clasică.
Ce cere, concret:
| Cerință | Cost / condiție |
|---|---|
| Atestat F-GAS M2 (clima auto), curs AGFR | 1.800 lei + TVA |
| Stație dedicată de încărcare clima auto | ~8.000–15.000 lei |
| Spațiu de lucru cu canal sau elevator | condiție blocantă pentru service auto propriu-zis |
Prima linie e ieftină. A doua e o dublare a bugetului de scule (II.1: ~18.320 lei tot echipamentul de frigotehnie). A treia e cea care închide discuția: auto AC-ul nu se face din Dokker. Cere spațiu fix, iar spațiul fix e exact costul pe care întregul plan îl evită în primii ani.
De ce nu merită, dincolo de cost: sezonalitatea e aceeași cu a climatizării rezidențiale. Vârful e tot mai–iunie. Adică nu diversifici riscul, îl concentrezi — plătești 10.000–17.000 lei ca să concurezi cu tine însuți în cele două săptămâni de vârf (24–30 mai, 22–28 iunie) în care oricum ai mai multe cereri decât ore. Comparat cu gazul (X.5), care e maxim exact când frigotehnia e la minim, auto AC-ul e ramura cu cea mai proastă potrivire de calendar din tot planul.
Când s-ar schimba răspunsul: dacă apare oricum un spațiu fix pentru alt motiv (depozit, atelier de banc, punct de lucru), atestatul de 1.800 lei devine o extindere ieftină a unui cost deja plătit. Nu invers — nu se ia spațiul pentru auto AC.
Ce rămâne util din el chiar și acum: atestatul M2 e ieftin și nu expiră odată cu decizia. Dacă un client comercial cu flotă mică (o pensiune cu două mașini, o firmă de curierat) apare din portofoliul de mentenanță, întrebarea se redeschide — dar atunci e o extindere de contract existent, nu o ramură nouă.
Condiția de studii se verifică pentru fiecare, înainte de a fi recomandată. Beneficiarul are 10 clase, fără diplomă de liceu — asta e o constrângere reală de traseu, nu un detaliu.
| Autorizare | Cost | Obligatorie? | Statut față de condiția de studii |
|---|---|---|---|
| Certificare F-gaze (AGFR), categoria A1 | ~5.000 lei total | DA — fără ea nu poți cumpăra legal agent frigorific și nu poți executa | DE VERIFICAT — punctul critic. Dosarul cere „copie după ultima diplomă de studiu", iar formularul de evaluare are casetă STUDII MEDII/POSTLICEALE DA/NU. Există și rubrica „Calificări în domeniul solicitat", care e probabil calea. Se întreabă înainte de a plăti cursul (II.2) |
| Calificare frigotehnist (curs) | 1.999 lei, valabilitate nelimitată | nu prin lege, dar e ce completează rubrica de mai sus | cursurile de calificare de nivel 3 nu cer în general liceu — DE VERIFICAT la furnizor |
| Electrician autorizat ANRE | 250 lei (gradul I) / 500 lei (A+B), vizare 125 lei | nu pentru frigotehnie | DE VERIFICAT — gradele superioare cer studii tehnice; gradul de bază, cel mai probabil nu |
| Atestat firmă lucrări electrice | ~1.600 lei | doar dacă execuți lucrări electrice ca obiect de activitate | la nivel de firmă, nu de persoană |
| Instalator autorizat ANRE gaze | ~250 lei / tip | doar pentru ramura X.5 | DE VERIFICAT — vezi X.5; nu s-a confirmat blocaj de studii |
| Autorizație firmă gaze (ET/EDIB) | ~3.000 lei | poarta reală pentru X.5 | cerințe de personal și dotare, nu de studii personale |
| F-GAS M2 clima auto | 1.800 lei + TVA | doar pentru XI.1 | — |
| Autorizație ISU | — | NU, sub pragul de suprafață (XI.3) | — |
Toate cifrele sunt marcate parțial confirmat: provin din liste de tarife publicate, iar numerotarea Ordinului ANRE 82/2025 și tarifele adoptate pentru 2026 se confirmă direct la ANRE.
Concluzia practică, în trei propoziții. Singura autorizare obligatorie pentru a face meseria e certificarea F-gaze. Singura pentru care condiția de studii e un risc real și nelămurit e tot ea. Deci întrebarea despre studii nu se pune „cândva la autorizații" — se pune la primul telefon la AGFR, împreună cu celelalte două din II.2, înainte de orice plată.
Ce se face dacă răspunsul e nefavorabil. Nu se abandonează traseul. Ordinea de rezolvare, de la ieftin la scump: (1) certificatul de calificare de frigotehnist ca document de studii în domeniu; (2) o formă de completare a studiilor — seral sau „A doua șansă", care nu blochează activitatea între timp; (3) în ultimă instanță, certificatul de firmă pe altă persoană cu studiile cerute, cu tine ca personal operator certificat individual (certificatul personal e neîngrădit — II.2). Varianta (3) e ultima pentru că schimbă structura afacerii, nu doar hârtiile.
Da, pentru depozitare și pregătire. Nu, pentru buteliile de agent frigorific în garaj închis. Cele două părți ale răspunsului sunt independente.
Partea de autorizare: nu e nevoie de autorizație ISU. Pragul de obținere a autorizației de securitate la incendiu, HG 571/2016, e la 600 mp — respectiv 200 mp în clădiri de locuit colective. Un garaj tipic e cu un ordin de mărime sub prag. Obligațiile generale de apărare împotriva incendiilor rămân (mijloace de stingere, instrucțiuni), dar procedura de autorizare nu se declanșează. parțial confirmat — pragul e clar, dar încadrarea unei activități cu gaze sub presiune într-o clădire de locuit se confirmă la ISU județean printr-un singur telefon, gratuit.
Partea de butelii: aici e restricția reală. Un garaj închis, neventilat permanent, e exact ce nu trebuie — R32 și R600a sunt mai grele decât aerul și se acumulează la sol. Condițiile obligatorii sunt cele din II.2: aer liber sau ventilație permanentă, vertical și fixate, sub 50 °C, cușcă metalică încuiată, departe de surse de foc și de instalația electrică, etichetate clar. La astea se adaugă PT C 5-2025 (Ordinul MEDAT 1.169/2026), care cere depozit amenajat conform normativelor, cu instrucțiuni afișate și mijloace de stingere, interzice stocarea peste strictul necesar la locul de utilizare și interzice buteliile cu verificarea periodică expirată.
Regula de separare de 4 m față de surse de aprindere pentru agenții inflamabili (R32 = A2L, R290 = A3) e NECONFIRMAT — sursa care o citează se referă la prescripția abrogată din 2003. Se recitește în PT C 5-2025, nu se preia.
Ce se poate face efectiv dintr-o curte sau garaj:
| Activitate | În garaj/curte? |
|---|---|
| Depozitarea sculelor și a pieselor de schimb | da, fără restricții |
| Depozitarea buteliilor de agent și de recuperare | da, dar numai afară sau în spațiu ventilat permanent, în cușcă încuiată |
| Butelia de azot (920 mm, 13 kg) | da, aceleași condiții; rămâne oricum în depozit, se ia doar la lucrări cu probă de presiune |
| Pregătirea lucrării, tăiat și mandrinat țeavă, banc | da |
| Reparații la aparate mici aduse de client (frigidere, congelatoare, vitrine mici) | da — și e o extindere logică a dotării existente |
| Recuperare și golire de aparate scoase din uz | da, cu buteliile de recuperare pe agenți separați |
| Service auto AC | nu — cere canal sau elevator (XI.1) |
| Punct de vânzare de piese sau aparate | schimbă încadrarea; atunci apare și obligația de casă de marcat (II.2) |
Concluzia care contează pentru buget: curtea sau garajul nu deschid o ramură nouă, dar elimină un cost — nu e nevoie de spațiu închiriat în primii ani, iar reparațiile de aparate mici devin o linie de contrasezon fără investiție suplimentară. Singurul lucru pe care nu-l rezolvă e depozitarea buteliilor în interior, care nu e o chestiune de autorizație, ci de fizică.
Cum măsori Partea XI: răspunsul primit de la AGFR la întrebarea de studii, în scris sau notat cu dată · confirmarea ISU pentru încadrarea spațiului · numărul de autorizări din tabel care au trecut din DE VERIFICAT în confirmat · și decizia scrisă pe auto AC, cu data la care se redeschide (nu „mai vedem").
Regula care a produs tabelele astea: nicio cifră din memorie, minimum două surse independente pentru orice preț folosit ca reper, iar prețurile din afara zonei apar numai ca verificare de interval, marcate explicit. O poziție cu o singură sursă e marcată
NECONFIRMATși nu se folosește la calcul.
A.1 — Prețuri de piață, Brașov (ce ceri tu)
| Serviciu | Preț | Statut |
|---|---|---|
| Igienizare split | 153–300 lei | CONFIRMAT — mai multe firme locale |
| Revizie generală | ~300 lei | CONFIRMAT |
| Montaj 7–16k BTU | 700 lei (900 lei cu kit) | CONFIRMAT |
| Montaj 18–24k BTU | 1.000–1.100 lei | CONFIRMAT |
| Traseu suplimentar | 110–120 lei/ml | CONFIRMAT |
| Străpungere beton | 100 lei | CONFIRMAT |
| Taxă deplasare | 50 lei în program / 100 lei în afara programului, fix | CONFIRMAT — 3 firme locale independente |
| Tarif per km ca normă locală | — | INFIRMAT — nu e practica zonei; nu se inventa |
| Montaj fix, preț național (eMAG/Altex) | 699,90–849,90 lei | CONFIRMAT — folosit ca test de plauzibilitate (III.3), implică 233–340 lei/oră |
| Frig comercial, Brașov | — | NEGĂSIT — niciun preț public. Ăsta e chiar spațiul de oportunitate (VI.1) |
| Verificare tehnică periodică gaze, Brașov | — | NEGĂSIT — se completează înainte de a folosi aritmetica din X.5 |
| Freon, preț de manoperă la client | — | NEGĂSIT |
A.2 — Ancore din afara zonei (numai verificare de interval, nu prețuri de lucru)
| Serviciu | Preț | Sursă / statut |
|---|---|---|
| Revizie cameră frigorifică mică | 400–650 lei | în afara zonei |
| Revizie cameră medie | 600–900 lei | în afara zonei |
| Igienizare vaporizator | 250–400 lei | în afara zonei |
| Cameră de congelare >100 mc | 900–1.500 lei | în afara zonei |
| Test de etanșeitate F-Gas | 350–600 lei | în afara zonei — serviciu vandabil separat (VI.5) |
| Constatare comercială | 42 € | în afara zonei — de comparat cu ~50 lei diagnoză rezidențială: diferență de 4× |
| Manoperă comercială | 42 €/oră | în afara zonei |
| Abonament per echipament, în funcție de număr | 30 / 26 / 24 / 22 € | în afara zonei — baza calculului „~15 echipamente acoperă fixele" (VI.5) |
| Deplasare comercială | 30 € + 0,5 €/km în afara orașului | în afara zonei — model diferit de norma locală |
A.3 — Costuri proprii (ce plătești tu)
| Poziție | Cost | Statut |
|---|---|---|
| Faza 1 scule (măsurare, montaj, azot, brazare, recuperare) | ~15.450 lei nou / ~11.600 SH | CONFIRMAT — prețuri de pe pagini reale |
| Faza 2 | ~2.870 / ~2.490 lei | CONFIRMAT |
| Certificare AGFR A1 (curs 3.600 lei + TVA, certificare 300 EUR) | ~5.000 lei ≈ 1.000 EUR, valabilitate 7 ani | CONFIRMAT |
| Primul stoc de agent | ~3.350 lei | CONFIRMAT |
| Total pornire | ~26.670 lei nou / ~22.450 lei SH | CONFIRMAT |
| R32 | 1.089 lei / 9 kg, butelia separat +350 lei (frigotehnie.ro) · 1.250 lei / 9 kg, butelie returnabilă inclusă, +150 lei dacă lipsește (freontotal.ro) · 2.297,98 lei / 9 kg (total-shop.ro) | CONFIRMAT din 3 surse. Gazul curat: 121–139 lei/kg. Diferența aparentă de 84% s-a dovedit a fi butelie inclusă vs. separată + un retailer izolat, nu volatilitate de piață |
| R410A | 2.100 lei / 10 kg | CONFIRMAT |
| R134a | 1.908 lei / 12 kg + 280 lei recipient | CONFIRMAT |
| R600a | 48 lei / 420 g | CONFIRMAT |
| Overhead anual | ~25.400 lei | NECONFIRMAT — ipoteză; se recalculează după primele 10 lucrări (II.6) |
| Ore facturabile/an | 1.100 | NECONFIRMAT — aceeași procedură |
| Tarif de acoperire rezultat | ~100 lei/oră | derivat din două ipoteze NECONFIRMAT — se recalculează, nu se folosește ca adevăr |
| Asigurare RC generală + extindere GCC | — | NEGĂSIT — nu există tarif public; ordinul de mărime e sute de lei/an, cifra vine doar din două cotări (II.4) |
A.4 — Stiva IT, prețuri publice (detalii în IX.2): n8n self-hosted 5–10 USD/lună · Supabase gratuit până la 500 MB/50k MAU, apoi 25 USD · Grafana Cloud gratuit până la 10.000 serii și 50 GB, apoi 19 USD · Twilio WhatsApp 0,0084 USD/mesaj · Oblio ~29 EUR/an · FGO de la 15 lei/lună, 12 luni gratuit la firmă nouă · SumUp Solo Lite 169 lei (204,49 cu TVA), comision 1,95% · Google Workspace 6,80 EUR · Traccar gratuit. Total operațional sub 30–40 EUR/lună.
A.5 — Monitorizare de temperatură, prețuri de vânzare (IX.1): instalare 3–5 puncte 800–1.500 lei + 150–300 lei/lună · software-only 80–120 lei/lună · hardware 19–40 EUR/punct (90–190 lei) · amortizare sub o lună · 20 clienți × 200 lei = 4.000 lei/lună recurent.
B.1 — Cele 10 întrebări pentru broker (II.4). Telefonul trebuie să dureze zece minute și să producă o cifră.
B.2 — Cele 3 întrebări pentru AGFR (II.2), de pus înainte de orice plată:
B.3 — Checklistul de intervenție, ce se notează la fiecare dintre primele 10 lucrări (II.6): ora plecării și a întoarcerii · timpul pur de lucru · km și combustibil · ce piesă a lipsit · dacă ai revenit și de ce · preț cerut vs. preț acceptat · de unde a venit clientul · dacă ai propus abonamentul și răspunsul.
B.4 — Cele trei lucruri făcute la fiecare lucrare, fără excepție: raportul de o pagină lăsat clientului (presiuni, supraîncălzire, subrăcire, vidul atins și menținut, o poză, dată, semnătură) · cererea de recenzie în aceeași zi · fotografie înainte/după.
B.5 — Livrabilul la instalarea unei monitorizări (IX.1): senzorii montați și etichetați · pragurile setate împreună cu clientul · testul de alarmă live, în fața clientului · o pagină cu cine e sunat, în ce ordine, în cât timp.
B.6 — Ordinea de acțiune, primele trei luni (II.1): PFA în sistem real → dosar AGFR depus → loc de depozitare amenajat → Faza 1 integral → stoc de agent în ziua certificatului → Faza 2 din primele încasări, detectorul de scurgeri primul.
C.1 — Obiecția „am găsit senzori Govee cu 200 de lei" (IX.1):
„Nu vinzi senzorul. Vinzi cine răspunde la alarmă și cine semnează documentul."
C.2 — Deschiderea ofertei de monitorizare (IX.1): se începe cu asimetria, nu cu produsul — marfa pierdută 30.000–40.000 lei față de abonamentul 1.500–2.000 lei/an.
C.3 — Argumentul de abonament la frig comercial (V.5, VI.4): obligația e a clientului, nu opinia ta. Registrul F-gaze e obligatoriu peste 5 t CO₂e, cu păstrarea înregistrărilor minimum 5 ani; Reg. 852/2004 nu are prag de mărime și nu impune tehnologia; ANPC a dat pe litoral 206 amenzi, peste 1 milion de lei, 15 suspendări; bilanțul Comandamentului Estival 2026: 2.959.200 lei, 279 sancțiuni, 45 unități oprite.
C.4 — Momentul propunerii de abonament: la finalul lucrării, cu raportul de o pagină în mână. Nu la telefon, nu prin ofertă trimisă.
C.5 — Protocolul de la 3 noaptea (VI.4):
| Situație | Răspuns |
|---|---|
| Alarmă critică, client cu contract | intervenție în 1–2 h, pe tariful de urgență fixat în contract la semnare |
| Alarmă de prag, client cu contract | a doua zi, în program |
| Client fără contract | primește alerta, dar știe de la început că intervenția vine a doua zi |
C.6 — Cele trei reguli de preț care nu se negociază (II.5): marjă, nu adaos (preț = cost ÷ (1 − marja)) · constatarea comercială se plătește întotdeauna · nu se negociază prețul, ci ce, când, cum și unde.
C.7 — Calendarul de escaladare la factură neîncasată (VI.4): ziua 1, 11, 21, 31, 45+ — automatizabil integral (IX.2), și primul modul de construit. La a doua cerere de amânare: plata pe loc, la fața locului.
| Respins | Motiv |
|---|---|
| Frigul industrial | În afara scopului, definitiv, prin decizia beneficiarului. Tot ce ținea de amoniac, instalații de proces și cursul de 10.000 lei a fost eliminat, nu doar depriorizat |
| Tariful de 1,50 lei/km | Generalizare greșită. Norma locală confirmată e taxă fixă 50/100 lei (A.1) |
| Cifra ANPC de 368.200 lei | Greșită. Bilanțul oficial e 2.959.200 lei |
| „Revizia anuală de centrală e obligatorie prin lege" | Fals. Confirmat: VTP max 2 ani, RTP max 10 ani (Ordinul ANRE 179/2015, art. 3) |
| Contradicția Ordinul MS 761/2015 vs. 444/2019 | Falsă alarmă — domenii diferite. Închisă |
| Prima de asigurare din comparatoare (15 EUR/an etc.) | NETRANSFERABIL LA FRIGOTEHNIE — sunt profesii cu asigurare obligatorie prin lege proprie. Păstrat doar ordinul de mărime |
| Cifra Gartner de 5.600 USD/minut de downtime | Scară de hyperscaler. Un client tehnic ar observa inflația și ai pierde vânzarea. Păstrat doar pragul calitativ (IX.3) |
| „Mentenanța predictivă economisește 25–40%" | Sursă INTERESAT (vânzător de soluții). Citabilă e doar cifra US DOE: 8–12% față de preventiv programat, până la 40% față de reparație la avarie |
| Kit-ul de brazare Hotpack + Multigas 300 | 650 °C, sub cele 700–750 °C cerute de aliaj. Fals economic |
| Butelie de recuperare comună pentru mai mulți agenți | Un amestec R32+R410A devine deșeu periculos, pe care plătești să-l predai. O butelie per agent, obligatoriu |
| Regula de separare de 4 m pentru agenți inflamabili | Sursa citează prescripția abrogată din 2003. Se recitește în PT C 5-2025 |
| Prețuri de frig comercial din alte orașe folosite ca prețuri de lucru | Numai verificare de interval (A.2), conform deciziei beneficiarului |
| Cifrele fiscale absolute (praguri TVA, normă de venit, micro) | Sursă unică, secundară. Mecanismul e păstrat (II.3), cifrele nu |
| Blogurile de vendor pentru economiile din mentenanță preventivă | INTERESAT. Păstrat doar faptul fizic verificabil: +106% raport de compresie la murdărire simultană |
Ce nu s-a găsit deloc, și trebuie spus ca atare: niciun caz documentat, cu venituri raportate, al cuiva care combină IT-ul cu o meserie de teren. Planul din Partea IX nu are precedent de citat — e construit pe mecanisme verificabile, nu pe un exemplu.
| # | Contradicția | Ce s-a decis, până la lămurire |
|---|---|---|
| E.1 | Statutul PFA în regimul A1–E. Regulamentul din 2018 limita PFA-ul fără angajați la categoriile III/IV, dar preciza că un PFA cu angajat se certifică exact ca o societate comercială. Documentele actuale nu spun nici că restricția s-a ridicat, nici că se aplică — iar pachetul de formulare nu mai conține niciun formular pentru PFA | Se întreabă direct (B.2.3). Planul e scris astfel încât ambele răspunsuri să fie suportabile: dacă restricția există, angajatul devine condiție de acces, nu decizie de creștere (X.4) |
| E.2 | Condiția de studii la certificare. 10 clase, iar dosarul cere ultima diplomă | Se întreabă (B.2.2). Plan de rezervă în trei trepte, la XI.2 |
| E.3 | Adeverința de salariat pentru un titular de PFA | Se întreabă (B.2.1). E cel mai timpuriu obstacol din tot traseul |
| E.4 | ÎNCHIS. Grile publicate de două firme independente dau aceleași două trepte: ×1,5 (seara în timpul săptămânii, sâmbăta) și ×2,0 (duminica, sărbători, după miezul nopții). Grila e la III.6 și se publică, nu se improvizează la 3 noaptea (VI.4) | |
| E.5 | Rezerva de numerar: recomandări între 3 și 12 luni | Decizie proprie: 3 luni de cheltuieli de funcționare, justificat de faptul că familia e acoperită din venitul IT (VI.5) |
| E.6 | Cumulul fiscal IT + frigotehnie sub aceeași entitate | Nicio sursă oficială găsită. Se pune direct unui contabil, cu cifrele reale pe masă. Cea mai mare miză practică din tot blocul fiscal (II.3) |
| E.7 | Casa Verde: valoarea subvenției și dacă linia de pompe de căldură are buget activ în 2026 | DE VERIFICAT direct la AFM. Nicio ramură din plan nu depinde de răspuns |
| E.8 | Aria E.ON Brașov vs. Delgaz Grid (care nu include Brașovul) | DE VERIFICAT înainte de orice plată pe ramura de gaz (X.5) |
| E.9 | Numerotarea Ordinului ANRE 82/2025 și tarifele efectiv adoptate pentru 2026 | Toate cifrele de autorizare sunt marcate parțial confirmat până la confirmare la ANRE |
| E.10 | Regula de 4 m pentru agenți inflamabili | Se recitește în PT C 5-2025, nu se preia din surse despre prescripția abrogată |
| E.11 | Prețul frigului comercial în Brașov | NEGĂSIT. Nu se estimează — se construiește din costul propriu (II.5), ceea ce e oricum metoda corectă |
| E.12 | Asigurarea la două activități (IT + teren) | O singură mărturie, NECONFIRMAT pentru România. Se verifică la aceeași cotare cu extinderea GCC (B.1.9) |
| E.13 | ÎNCHIS. CONFIRMAT din 2 surse independente (meseriile.ro 2026: 4.335 lei net; BestJobs/ZF: 800–1.000 EUR net) ≈ 45 lei/oră brut. Testul de 5× din III.6 e acum operațional și a mutat tariful de lucru la 180–230 lei/oră | |
| E.14 | ÎNCHIS cu a treia cotație. Nu era volatilitate: era butelie inclusă vs. vândută separat (+150…350 lei), plus un retailer izolat. Gazul curat costă 121–139 lei/kg la doi furnizori independenți (Anexa A.3) |
Regula pentru toate cele de mai sus: o contradicție deschisă nu blochează planul, dar nu se închide prin presupunere. Fiecare are ori o întrebare de pus, ori o decizie proprie asumată în scris. Când răspunsul vine, se scrie în tabel cu data — nu se corectează în tăcere.